تور باکو

تور باکو

نشریه گردشگری

05 خرداد 1397
26 مه 2018
12 رﻣﻀﺎن 1439

نفتالان آذر بایجان | حمام نفت شفا بخش

نفتالان آذر بایجان حمام نفت شفا بخش 

نفتالان naftalan  به زبان آذری به معنی خریدار نفت است.این شهر محسور شده در ناحیه گورانبوی granboy  و یکی از مراکز منحصر به فرد نفتی کشور آذربایجان azerbaijan  بحساب می آید . نفتالان نفت خام سنگینی دارد که برخلاف نفت دریای خزر مناسب فرآوری و تصویه نیست  و به جهت مواد خاص معدنی دارای خاصیت درمانی و شفا بخش می باشد.

از خواص  درمانی آن می توان به درمان بیماری های پوستی  اگزما و  پ سوریا زیس اشاره کرد.  همچنین درد مفاصل را تسکین می دهد ، اعصاب را آرامش بخشیده ، پوست را زیبا میکند و باز کننده ی رگ های عروقی نیز می باشد. به ادعای برخی بیماران حمام کردن داخل قیر همانند حمام در شکلات است و معترف به این قضیه هستند که  بیماری های مزمن و درد هایشان بهبود یافته و یا درمان شده است. در سال 1874 در زمان آزادسازی اقتصاد امپراتوری روسیه یک شیمیدان آلمانی به نام جاگر  jager   نفت نفتالان را به یک محصول صادراتی تبدیل کرد  و از قرن 20 صادرات این محصول رواج پیدا کرد .

سال 1980 را می توان اوج رونق نفتالان  بحساب آورد به گونه ای که این منطقه هر ساله پذیرای  حدود 75 هزار مراجعه کننده بود، بعد از فروپاشی شوروی این حمام بسته شد و از رونق افتاد که امروزه بعد از چند دهه بار دیگر راه اندازی شده است .

جهانگردان در سفرنامه های خود از نفتالان یاد کرده اند که نشان دهنده ی اهمیت وقدمت طولانی این حمام ها می باشد. داخل هر حمام چند وان قرار دارد که  هر وان  از قیر طبیعی پرشده و این قیر ها سرشار از صمغ یا رزین هستند، هیچ گونه پارافین یا آلکان های سبک در این قیر ها وجود ندارد. این ماده مستقیم وارد خون می شود و می تواند سلول های کشنده را خنثی کند و با تحریک توسط مولکول های قیر باعث بهبود گردش خون و تغذیه ی ارگان های بیمار می شود.

اولین اقامتگاه تفریحی در  نفتالان  در سال1929 افتتاح شد و تنها نخبگان شوروی حق استفاده از آن را داشتند . موزه ای در نفتالان برای باز دید کنندگان و گردشگران وجود دارد این موزه با هدف  به تصویر کشیدن گذشته ی نفتالان تاسیس شده است.

مجموعه ای از اشیاء چوبی باقیمانده و نیز از عکس های مراجعه  کنندگان در زمان شوروی سابق  که معالجه شده‌اند نگهداری میکند. این عکس ها در طی  سال های اوج رونق نفتالان  1970 و1980 جمع آوری شده اند . امروزه تحقیقات برروی خواص این مواد نفتی همچنان ادامه دارد و سال 2010  تعداد هتل ها و مراکز سلامت برای جذب گردشگران به این منطقه بیشتر شده است.

با توجه به سیاست های اتخاذ شده نفتالان به سوی پیشرفت و رونق دوباره حرکت میکند و هر ساله گردشگران زیادی را با هدف درمانی و استفاده از خواص طبیعی این طلای سیاه و شفا بخش به خود جذب میکند و بار دیگر این دست های سخاوتمند طبیعت  است  که التیام بخش دردهای آدمی میشود .

کپی و نشر آثار نشریه گردشگری مسافرنامه با ذکر منبع بلامانع است.

   مسافرنامه

جدیدترین پست ها در این دسته بندی

1 کامنت

  • آذر13
    1395
    محتشم: نفتالان,
    نفتالان شهری در مسیر گنجه و نزدیک به گنجه است ممنون از اطلاعات خوبتون

دیدگاه خود را برای ما ارسال کنید

free html hit counter