تور باکو

تور باکو

نشریه گردشگری

30 ژوئن 1397
20 2018
7 ﺷﻮال 1439

اولین دوره مسابقات المپیک اروپایی در باکو

اولین دوره مسابقات المپیک اروپایی در باکو

   برگزاری  اولین مسابقات المپیک اروپایی  European game در باکو تاثیر چشمگیری در جذب توریست  و معرفی شهر مدرن و زیبای باکو درسطح جهان داشت. اولین دوره ی بازی های المپیک اروپایی در تاریخ 12 تا 28 ژوئن سال 2015 برگزار شد، این بازی ها با یک برنامه ریزی طولانی مدت و هدفمند به بهترین وجه ممکن به پایان رسید و این اولین باری بود که مشعل المپیک در آتشکده سوراخانی روشن شد.  مراسم افتتاحیه با مشارکت 300 هیئات هنری از 28 کشور و یک هزار کارشناس از 34 کشور به رهبری دیمتری اسپیاکانانو  Dmitry Aspykananvf مسئول برگزاری مراسم بازی های المپیک آتن و تنی چند از هنرمندان معروف جهان سازماندهی  شد و به اجرادر آمد .

در مراسم افتتاحیه  این بازی ها رؤسای جمهوری ترکمنستان، تاجیکستان، بلاروس،ترکیه، بلغارستان، صربستان و مقامات ارشد برخی کشور ها مانند وزیر ورزش ایران، معاون وزیر خارجه بریتانیا و شاهزاده عربستان سعودی حضور داشتند. مراسم افتتاحیه این بازی‌ها که دو ساعت بطول انجامید حداقل 3 میلیون یورو برای تجهیزات، آتش بازی، دکوراسیون، نورپردازی، دعوت و اقامت میهمانان خارجی و غیره هزینه داشته است . هزینه های صرف شده در این بازی دو برابر هزینه های صرف شده در سال 2012 در لندن می باشد.  در این مسابقات6000 ورزشکار از 50 کشور در 20 رشته شر کت کردند.

انتخاب میزبانی باکو به عنوان  برگزارکننده ی اولین دوره مسابقات المپیک 2015 از سوی کمیته المپیک اروپایی و با  رای گیری غیر علنی توسط  این کمیته از بین 48 رای که 38 رای  آن موافق و 8 رای مخالف  و 2 رای ممتنع بود اتخاذ شد. در طی برنامه ریزی برای برگذاری بازی های المپیک مهربان علیوا بانوی اول جمهوری آذربایجان به عنوان رئیس کمیته ی سازماندهی بازی های اروپایی در باکو انتخاب شد. ساختار و برنامه ریزی  ورزشگاه به صورتی می باشد که 4 مجموعه ورزشی و 18 سالن برای بازی های این دوره در نظر گرفته شده بود، که شامل 12 سالن دائمی  و5 مجموعه ورزشی جدید مانند سالن ملی ژیمناستیک ، مرکز پژوهشهای آبی باکو ، مرکز تیر اندازی و استادیوم المپیک شهر باکو است که به همراه 6 سالن موقت از قبیل استخر واتر پلو ، ساحل ورزشی ، میدان بسکتبال ، پیست دوچرخه سواری کوهستان و پیست مسابقات سه گانه  دوچرخه سواری میباشد همچنین منطقه نظامی باکو برای تشکیل دهکده ی  بازی ها ی اروپایی در نظر گرفته شد. این دهکده شامل 13 ساختمان و 16 نوع مختلف آپارتمان که  3 تا 4 اتاق در هر آپارتمان در نظر گرفته شده می باشد . خرید تهیه بلیط از طریق وب سایت رسمی مسابقات قابل دسترسی بوده و بلیط بزرگسالان 2 تا 5 منات می باشد که بسته به رقابت ها (برای مثال اولیه یا نهایی) ردیف صندلی و محل آن تغییر میکند . دوازده هزارو پانصد  نفر بصورت داوطلبانه  با هدف هرچه بهتر برگزارشدن این بازی ها با مقامات اجرایی مسابقات همکاری نمودند . داوطلبان جهت کمک به ورزشکاران تماشاگران و خبرنگاران اعلام آمادگی کردند. جیمز هاردی   James Hardy به عنوان مدیر هنری مراسم افتتاحیه را به عهده داشت ، بخش تلویزیونی این مسابقات را نیز گروه رسانه ای جم به عهده گرفت. ورزش ها در230رویدادو با حضور ورزشکاران 50 کشورو در 20 رشته ی ورزشی انجام شد .

تیراندازی باکمان - دوومیدانی - بدمینتون - بسکتبال - فوتبال ساحلی - بوکس - قایقرانی - دوچرخه سواری - شیرجه - شمشیر بازی - ژیمناستیک - جودو- کاراته - سامبو -تیرانداز - شنا - شنا موزون - تنیس رومیزی - تکواندو - ورزش سه گانه - والیبال -واترپلو - کشتی ماده های اصلی این مسابقات بودند.

کسب مدال ها به ترتیب زیر می باشد

 روسیه  با کسب 69 طلا ، 34 نقره و36 برنز در مجموع  139 مدال  مقام اول را کسب کرد.

کشور آذربایجان با 18 طلا ، 14 نقره و 20برنز در مجموع با 52 مدال مقام دوم را کسب کرد .

بریتانیا با کسب 16 طلا ، 8 نقره و 16 برنز در مجموع 40 مدال مقام  سوم را از آن خود کرد

 در ادامه کشور ها ی شرکت کننده به ترتیب

 آلمان 14  طلا   31نقره  برنز14

 ایتالیا 10 طلا  20 نقره   برنز9

 بلاروس 7 طلا 4 نقره   برنز2

 لهستان 8 طلا  4 نقره  برنز 8

صربستان 8 طلا 4 نقره  برنز2

اکراین 7 طلا   13نقره    برنز 21

اسپانیا 7 طلا   10نقره     برنز 10 مقام چهارم تا دهم را کسب کردند

 

کپی و نشر آثار نشریه گردشگری مسافرنامه با ذکر منبع بلامانع است.

   مسافرنامه

 

جدیدترین پست ها در این دسته بندی

2 کامنت

 • دی10
  1395
  پوریا عطا: هتل گرند یوروپ,
  هتل گرند یوروپ واقع در منطقه نسیمی در خیابان تفلیس از معدود هتل های باکو است که استخر و مرکز شهر می باشد . . .
 • آذر16
  1395
  کاظمی: المپیک باکو,
  المپیک باکو بهترین مراسم رو برگزار کرد

دیدگاه خود را برای ما ارسال کنید

free html hit counter