تور باکو

تور باکو

نشریه گردشگری

05 خرداد 1398
26 مه 2019
22 رﻣﻀﺎن 1440

باکو | جاذبه های باکو

معرفی باکو

باکو پایتخت جمهوری آذربایجان است که این شهر در ساحل غربی دریای خزر در شبه جزیره آبشرون واقع شده که یکی از مناطق نفت خیز جهان به شمار میرود همچنین اولین استخراج نفت در باکو صورت گرفته است. این شهر از زیباترین و پرجمعیت ترین شهرهای قفقاز به حساب می آید که دارای جاذبه های بسیار زیادی دارد، در پارکهای ساحلی برنامه های مختلف هنری از جمله موسیقی، تئاتر و اپرا برگزار میگردد که جذابیت خاصی را به این شهر داده است، به خصوص وجود شهر قدیمی باکو ( ایچری شهر ) همراه با جاذبه های خاصش مانند: قلعه دختر و کاخ شروانشاه که از قرون وسطی به جای مانده اند و در میراث فرهنگی یونسکو به ثبت رسیده اند. همچنین باکو به یازده ناحیه و 48 شهرک تقسیم شده است. مساحت کل کشور آذربایجان 86600 کیلومتر مربع میباشد. این جمهوری با کشور ایران در جنوب، ارمنستان و ترکیه در غرب، گرجستان در شمال غربی و روسیه در شمال همسایه است که دارای مرز آبی با کشورهای ترکمنستان و قزاقستان در کناره دریای خزر میباشد.

جمعیت باکو

جمعیت این شهر در ابتدای سال 2009 حدود دو و نیم میلیون نفر بوده است و در اوایل سال 2003 بیش از 153 هزار نفر از آوارگان ناشی از جنگ قره باغ و 94 هزار نفر پناهنده خارجی بر جمعیت اصلی این شهر اضافه شده اند.

دین و زبان

95 درصد مردم آذربایجان مسلمان هستند که 85 درصد مسلمان شیعه و 15 درصد سنی هستند. زبان رسمی این کشور ترکی آذری میباشد اما در کنار زبان شیرین ترکی آذری، زبان های روسی، ارمنی، کردی، لزگی، تالشی و فارسی صحبت می شود، اما با ادغام آذربایجان در جوامع بین المللی، مردم آذربایجان به خصوص جوانان به زبان انگلیسی نیز روی آورده اند.

تاریخ باکو

در قرن های 14 و 15 میلادی باکو جزیی از قلمرو صفویان بوده است. در قرن 16 میلادی حکومت عثمانی در باکو حاکم بود که نادر شاه افشار موفق شد تا گرجستان و ارمنستان را به ایران بازگرداند. در جنگ میان ایران و روسیه در زمان فتحعلی شاه این ناحیه بر اساس عهد نامه گلستان و ترکمن چای از ایران جدا شده است و به دست روس ها می افتد. در اواخر قرن نوزدهم و دهه اول قرن بیستم باکو جزء بزرگترین مناطق تولید کننده نفت جهان محسوب میشده است. این شهر اغلب تحت حمله روس ها قرار میگرفته است. ریشه نام باکو از دو کلمه باد و کوب تشکیل شده است.

برای اولین بار حفر چاه در مناطق بی بی هیبت و بالاخانی آغاز شده است و اولین پالایشگاه نفت در باکو در سال 1859 تاسیس شده است. در اوایل قرن نوزدهم چاهی به عمق 30 متر در بی بی هیبت با دست حفر شده است. خوب است بدانید که در سال 1867 شهر باکو دارای 15 پالایشگاه بوده است.

شرکت نفت برادران نوبل، در سال 1876 در باکو تاسیس شده است و در سال 1879 تبدیل به شرکت سهامی درشهر سن پترزبورگ شد. خط لوله نفت در نزدیکی باکو در سال 1878 تا 1880 توسط ولادیمیر شوخوف و برادران نوبل کشیده شد و در 28 آوریل 1920 نفت در جمهوری آذربایجان ملی شد، سرانجام در سال 1959 شرکت برادران نوبل به طور رسمی منحل شد. 

اقتصاد باکو

اقتصاد شهر باکو بر پایه صادرات نفت، گاز و گردشگری میباشد. پس از پایان قرن نوزدهم باکو به یکی از مراکز تولید نفت و گاز تبدیل شد و علاوه بر صنعت نفت، صنعت نساجی، گیاهان دارویی،کارخانه دخانیات و ... نیز توسعه پیدا کرده است. همچنین در اواسط قرن بیستم: پتروشیمی، ماشین سازی، صنایع فلز و تولید مصالح ساختمانی در باکو توسعه یافت. در حال حاضر باکو مرکز علمی، فنی و صنعتی در کل قفقاز میباشد. از آغاز قرن بیست ویکم صنایع نظامی با تکنولوژی بالا با موفقیت در باکو پایتخت جمهوری آذربایجان توسعه یافته است.اچیرا گردشگری نیز به شکل فزاینده ای رشد داشته است.

شهر های آذربایجان

آذربایجان دارای شهر های مختلفی میباشد از جمله این شهرها: شکی، گنجه ، گوبا، گبله، شماخی، سومقائیت، لنکران، نبران و نفتالان میباشد.

جاذبه های باکو

باکو جاذبه های بسیار زیادی را دارد که این مکان ها باعث میشود همه ساله توریست های بسیاری به این شهر سفر کنند و از جاذبه ها لذت ببرند در ذبل به چند مورد اشاره شده است: ایچری شهر ، قلعه دختر، کاخ شروانشاه ، موزه نظامی باکو ، آتشگاه در سوراخانی ، پارک ساحلی باکو ، مجسمه حکیم نظامی، پارک مفاخر ، آرامگاه رشید بهبودوف، تئاتر کودک، تالار اپرا و باله، یانارداغ ، مرکز فرهنگی حیدرعلی اف، بازار های سنتی و مراکز خرید، خیابان تارگوا و میدان فواره ها، موزه فرش، برج های شعله ، موزه تاریخ آذربایجان، پارک بلوار، گلفشان.

حمل ونقل

باکو دارای وسایل نقلیه عمومی مانند اتوبوس، ، مترو، تاکسی، ون و مرکز راه آهن میباشد.جمهوری آذربایجان دارای سه گمرگ مشترک در آستارا،بیله سوار و جلفا با ایران میباشد.

کپی و نشر آثار نشریه گردشگری مسافرنامه با ذکر منبع بلامانع است.

   مسافرنامه

جدیدترین پست ها در این دسته بندی

4 کامنت

 • اسفند16
  1395
  مريم: باکو,
  ممنون از مسافرنامه بابت اطلاعات مفيدتون
 • دی04
  1395
  پوریا: ایچری شهر,
  ایچری شهر میتونه خیلی دیدنی باشه من که خوشم اومد
 • آذر20
  1395
  نجارزاده: مقام سنتر باکو,
  واقعا مقام سنتر باکو بی نظیره
 • آذر20
  1395
  مجید جباری: آبشرون باکو,
  واقعا این پارکهای حفاطت شده مثل آبشرون گنج هستن

دیدگاه خود را برای ما ارسال کنید

free html hit counter