تور باکو

تور باکو

نشریه گردشگری

05 خرداد 1398
26 مه 2019
22 رﻣﻀﺎن 1440
شما اینجا هستید : آذربایجان / نخجوان

نخجوان

جمهوری خود مختار نخجوان

منطقه نخجوان-Nakhchivan  ، جمهوری خود مختار و قسمتی از کشور آذربایجان - Azerbaijan  بحساب می آید. در طول تاریخ هزارساله این شهر بخشی از خاک ایران محسوب می شده است. پس از جنگ های ایران و تحمیل قرارداد ننگین ترکمنچای این شهربه اشغال روس‌ها درآمد. همچنین نخجوان براساس معاهده ترکمنچای در سال ۱۸۱۸ میلادی از ایران، و در سال ۱۹۱۸ میلادی توسط ارمنی‌ها از خاک جمهوری آذربایجان جدا گردید اما با اعلام خودمختاری این شهر در ترکیب جمهوری آذربایجان قرار گرفته‌است. بعد از فروپاشی شوروی و آغاز جنگ ارمنستان و آذربایجان، ارتباط زمینی نخجوان با باکو قطع شد.

در ۲۸ ژوئیه سال ۱۹۲۱ میلادی یعنی سه ماه پس از تأسیس دولت شوروی سوسیالیستی، نخجوان به صورت یک جمهوری سوسیالیستی پایه گذاری شد. در تاریخ ۹ فوریه سال ۱۹۲۴ میلادی نخجوان به صورت جمهوری خودمختار و جزئی از جمهوری سوسیالیستی آذربایجان درآمد و نخستین قانون اساسی آن درسال ۱۹۲۶ میلادی به تصویب رسید.

این جمهوری خود مختار که امروزه بخشی از آذربایجان محسوب می شود، در جنوب قفقاز و شمال رود ارس قرار دارد و از شمال شرق با جمهوری ارمنستان ، در جنوب با ایران، و از غرب با ترکیه مرز مشترک دارد . خطوط  مرزی نخجوان  با جمهوری اسلامی ایران طی معاهده ترکمنچای مشخص شده است و مرزهای این کشور از ترکیه و ارمنستان به موجب موافقت‌نامه  قارص-Ghares مشخص گردیده ‌است.

   طول مرزهای جمهوری خودمختار نخجوان با ارمنستان 224 کیلومتر با جمهوری اسلامی ایران 163 کیلومتربا ترکیه 12 کیلومتر میباشد. مساحت آن 5500 کیلومتر مربع و بالغ بر 400 هزار نفر جمعیت دارد.

   جمهوری نخجوان از 8 شهر 8 شهرستان و در حدود 23 روستا تشکیل شده است. شهرهای نخجوان عبارتند از بابک- جلفا- کنگرلی- اردوباد- بلارک- شاه بور- شرور.

   با توجه به روابط  پر تنش ارمنستان و آذربایجان و موقعیت خاص نخجوان، ترانزیتهای این شهر به آذربایجان و بالعکس از مرز جلفا و از طریق ایران انجام می گیرد. برای ورود به نخجوان نیازی به ویزا نیست و در مرز تنها با پرداخت هزینه جزئی مجوز ورود به این کشور صادر می شود .

   ریشه‌ی نام نخجوان :

در زبان و گویش‌ها ی مختلف به نخجوان- ناخ جوان، ناخ جاوان، ناخ ایجه وان،  ناخ ایجا وان هم می گویند که بر پایه ادعای زبان شناس قرن نوزدهم جان هنریش- Heinrich این نامگذاری ناخ ایجه وان از زبان ارمنی گرفته شده است و به معنی نخستین استراحتگاه می باشد. همچنین با استناد بر نوشته‌های انجیل، کشتی نوح پس از فرونشستن طوفان در کوهستان آرارات فرود آمده است، بدین سبب نخجوان با گویش ارمنی به نام نخستین استراحتگاه نامیده می شود.   

   آب و هوا :

این منطقه در ارتفاع 700 تا 1000 متری دارای آب و هوای قاره ای خشک میباشد که زمستانی سرد و خشک و تابستانی گرم دارد، اما جنگل های کوهستانی آب و هوای معتدلی دارند. بارندگی در نواحی مختلف نخجوان 200 الی 300 میلیمتر تخمین زده شده است. مرتفعترین قله نخجوان  ۳۹۰۴ متر ارتفاع دارد که به نام قاپی جیق-Qapy Jyq معروف است و حدود ۴۰۰ رودخانه بزرگ و کوچک دارد که رود ارس از جمله آنها است. بعد از رود ارس مهم‌ترین رودهای نخجوان عبارت‌اند از: آرپاچائی، نخجوان چائی، الینجه چائی وگیلان چائی. این رود بزرگترین شاخه رود کر محسوب میشود که در مرز ایران و جمهوری آذربایجان قرار دارد.

   خط و زبان :

تا سال 1929 خط و الفبا ی رایج در نخجوان عربی- فارسی بوده است. بعدها با گذر زمان خط و الفبای مردم به لاتین تغییر یافت و تا سال 1939 میلادی در بین مردم رایج بوده است. در سال 1939 خط و زبان مردم نخجوان متاثر از سیاست استالین (در مورد یکسان سازی خط در اتحاد جماهیر شوروی  سابق) با مختصر تفاوت به الفبای سیریلیک تغییر پیدا کرد و تا سال 1991 به عنوان خط رسمی این جمهوری خود مختار شناخته میشده است. همچنین در سال 1992 میلادی رسما جمهوری آذربایجان خط رسمی این جمهوری را به لاتین و به زبان ترکی آذربایجان تغییر داد.

   از معروفترین جاذبه های گردشگری نخجوان میتوان به :

 مقبره مومنه خاتون،غاراصحاب کهف، موزه، بازار، گرمابه اسماعیل خان(که به چایخانه تغییر کاربری داده است)، مسجد جامع نخجوان، آرامگاه حسین جاوید (شاعر و حماسه سرا)، مسجد دوره ی عثمانی، دده قورقوت (پیر فرزانه و حماسه سرای نامی آذربایجان ) ، موزه فرش نخجوان، مسجد زهره یا مسجد ایرانی اشاره کرد.

  آرامگاه بزرگ مومنه خاتون: آرامگاه مومنه خاتون یکی از معروفترین بنا های نخجوان می باشد که به نوعی نماد تمثیلی برای کل این کشور بحساب می آید. قدمت این آرامگاه به قرن 12 میلادی برمیگردد. این مقبره در پارک مومنه خاتون قرار دارد. همچنین این آرامگاه مقبره ی شمس الدین دنیز همراه با همسرش میباشد که مقبره به نام همسر ایشان نامگذاری شده است. آرامگاه مومنه خاتون با ظاهر خاص و منحصر به فرد خود در بین محققان، تاریخ شناسان و معماران به شاهکار معماری قرون وسطی شهرت دارد. در کلیه کتابهای تاریخ هنر، حتی کتابهای اروپایی، از این بنا به عنوان بنایی برجسته یاد شده است. شکل ظاهری این بنا و قدمت این آرامگاه به سال های 1186- 1187 برمی گردد. یکی از نکات جالب و از ویژگی های اصلی این بنا، سرداب زیرزمینی آن بوده است. این آرامگاه بر روی پایه ای 10 ضلعی که دایره ای با قطر13/83 متر دارد ساخته شده است. در قسمت زیرین بنا سردابی وجود دارد که از طریق پله های شمال غربی قابل دسترسی میباشد، نمای ساختمان به طور کامل با اشکال هندسی و نوار های کتیبه مزین شده است. دیوارها با ساختار تور مانند و اشکال هندسی ترکیب شده اند که این ساختار شگفت آور از یک طرف دیوار به طرف دیگر دیوار تغییر میکند.  هر ده کتیبه ای که در بالای طاق قرار دارند در ستایش خدا نوشته شده اند، و کتیبه ای که در بالای پایه قرار دارد حدودا در شصت متری لبه بالایی ستون قرار دارد و به خوبی تا امروز محفوظ مانده است.

نخجوان سرزمینی است با تاریخ کهن ،سرزمینی است که زادگاه دانشمندان بزرگی بوده است.

   غاراصحاب کهف: این غار یکی از مهمترین جاذبه های نخجوان میباشد و در 18 کیلومتری این شهر واقع شده است. در ابتدای جاده تابلویی به زبان روسی قرار دارد که بیانگر رسیدن به این غار تاریخی میباشد.

  

موزه حیدرعلی اف: این موزه در سال 1999 تاسیس شده است. دراین موزه  عکسهای رهبرسابق کشور آذربایجان از دوران کودکی تا نوجوانی به نمایش گذاشته شده است و همچنین وسایل شخصی، رونوشتها، تفاهم نامه های وی در این موزه نگهداری می شود.

   موزه تاریخ دولت نخجوان: این موزه در سال 1924 به نام موزه تاریخ مردم شناسی تاسیس شده است. در سال 1968 به نام موزه تاریخ کشور شناسی تغییرنام پیدا کرد در این موزه تاریخ مکتوبات نخجوان نگهداری میشود که متشکل از  تاریخ عصر قدیم، میانه و دوران جدید می باشد. همچنین اشیا قدیمی مانند: سکه های طلا ونقره و سفال و ابزارآلات قدیمی که از دوره های مختلف جمع آوری شده اند در این موزه نگهداری می شود.

  موزه ا دبی ات محمد قلیزاده : این موزه در سال 1966 تاسیس شده است. اشیاء، کتاب ها، سند ها، عکس ها و .. در این موزه نگهداری میشود.

موزه فرش جمهوری نخجوان : این موزه در سال 1998 تاسیس شده است ودر 20 مارچ 2010 به ساختمان جدید انتقال داده شد، از 3537 شی که در این موزه نگهداری میشود، 331عدد آنها فرش میباشد.علاوه بر اینها در این موزه انواع پارچه ها، کیف ها، دارقالی و دستگاه بافندگی و ریسندگی به نمایش گذاشته شده است.

موزه فضای باز : موزه فضای باز در سال 2002 تاسیس شده و در منطقه عجمی نخجوان واقع شده است. درون موزه 450 عدد مجسمه از جنس سنگ که شامل قبر، بز، گوسفند و... میشود قرار دارد که مربوط به دوران های مختلف می باشد.

موزه خانگی حسین جاوید: این موزه در سال 1981 توسط بنیانگذار ا دبی ات حسین جاوید و در خانه ایشان در محله علی خان نخجوان تاسیس گردیده است و اشیاء مانند : عکس، فیلم ، پوستر، وسایل شخصی این نویسنده نگهداری می شود و به معرض نمایش گذاشته شده است.

موزه خانگی جلیل محمد قلیزاده : موزه در سال 1991 در شهر نخجوان  تاسیس شده است و 1708 آثار وشی در موزه به نمایش گذاشته شده است که شامل : وسایل شخصی و عکس های خانوادگی ایشان میشود.

موزه خاطره : این موزه در سال 2000 میلادی تاسیس شده است و آثاری چون عکس، کتاب، پوستر، فیلم که همه درمورد موضوع جنگ میباشند نگهداری میشود.

موزه بهروز کنگری : این موزه به یاد نقاش مشهور آذربایجان بهروز کنگری میباشد و در سال 2002 تاسیس شده است. در این موزه 411 اثر نگهداری میشود که 56 آثار متعلق به نقاشیهای اورجینال این هنرمند و هنرمندان دیگرمیباشد. همچنین در این موزه اشیاء شخصی ایشان نگهداری می شود.

موزه خانگی نخجوانی: در سال 1981 خانه جمشید نخجوانی به موزه تبدیل شد در این موزه اسناد، کتابها، نامه و شرح حال زندگی وی نگهداری میشود.

موزه تاریخ معماری دولت نخجوان : موزه تاریخ معماری در ساختمان خان سارایی نخجوان در روز 23 اکتبر 2010 توسط رئیس جمهور آذربایجان افتتاح گردید. این موزه 8 سالن دارد و بالای 900 فقره اسناد بایگانی در آن وجود دارد.  

هتل های برگزیده ی شهر نخجوان عبارتند از :

هتل تبریز:این هتل در مرکز شهر و در میدان دده قورقوت در کنار یکی از بناهای قرن هجدهم"حمام اسماعیل خان" واقع گردیده است. این هتل دارای 13 طبقه و 95 اتاق می باشد و در محیط آرام دنج و مشرف به یک پارک کوچک قراردارد. از طبقه ی بالای هتل منظره کل شهر نخجوان نمایان است. قرار داشتن هتل در مرکز شهر و دسترسی به پارک اصلی نخجوان بدون تاکسی از ویژگی های هتل تبریز به شمار میرود. همچنین دسترسی به چایخانه سنتی، رستوران مجلل و کافی بار لوکس با غذاهای خوشمزه از جمله محاسن این هتل میباشد. از امکانات هتل تبریز میتوان به جکوزی رایگان، سالن ویژه برای بازی کودکان، سالن بدنسازی، موسیقی زنده در ایام خاص و تعطیلات اشاره کرد.

هتل گراند: با بیست و پنج اتاق و پنج طبقه در سال 2001 به بهره برداری رسید، این هتل دارای اتاق های نسبتا جادار و راحت می باشد. در اطراف هتل رستوران های مختلفی به چشم میخورد. فاصله این هتل با فرودگاه سه کیلومتر وفاصله آن با ایستگاه قطار یک کیلومتر است.

هتل دوز داغ: یک هتل پنج ستاره در شهر نخجوان می باشد.این هتل با فرودگاه  هجده کیلومتر فاصله دارد.

 

بازارها

بازار جهان آومه (Cahan AVM): این بازار دو طبقه، مملو از اجناس مختلف آذربایجان ی، روسی، ترکیه ای و آلمانی می باشد. به راحتی می توان در این بازار انواع سوغاتی های شهر نخجوان را مثل عسل طبیعی، انواع چای، انواع شکلات، انواع مربا و حتی استکان های کمر باریک با رنگ و نقش سنتی که محصول خود کشور آذربایجان است با قیمت مناسب پیداکرد. در این بازار، محصولاتی دیگرمثل کرم های روسی و آلمانی و انواع روتختی های اصل ترک را با قیمت مناسب می توان یافت.
 بازار الیت 57 (ELIT 57 ): این مرکز تجاری در دو طبقه و شامل برند های مختلف لباس و کیف و کفش می باشد. اکثر برند ها، ترک و ایتالیایی هستند. طبقه اول این پاساژ شامل لباس ها و کفش و کیف زنانه است و طبقه دوم شامل لباسهای بچگانه و مردانه می باشد.

بازار قدیمی و سنتی جهان: یکی از بازارهای قدیمی شهر نخجوان بازار سنتی است که بازسازی آن تازه به اتمام رسیده است . این بازار دو طبقه و دارای اجناس مختلف و خصوصا لباس می باشد.

بازار ٥٧

این بازار روباز هر روز هفته به جز یکشنبه‌ها از ساعت نه صبح تا دو بعد از ظهر باز است و اکثر کالاهای آن را لوازم خانگی برقی، پوشاک، طلا و جواهرات تشکیل داده است. در فضای بیرونی بازار میوه و سبزیجات می‌فروشند،  اگر برای خرید به این بازار می‌روید چانه زدن را فراموش نکنید.

مرکز تجارت

   ساختمانی بزرگ و صورتی رنگ است و بالای آن، هتل تجارت قرار دارد. در دو طبقه‌ی همکف و اول، مرکز خرید مدرن و نسبتاً گرانی قرار دارد که تقریباً هر آنچه از یک مرکز خرید انتظار دارید در این دو مرکز خواهید یافت.

آلیش و ریش

   فروشگاهی بزرگ  در یک طبقه است که با سرمایه‌گذاری شرکتی ترکیه‌ای وبرای فروش اجناس تولید ترکیه مورد استفاده قرار گرفته است. قیمت‌ها در این فروشگاه مانند قیمت‌های داخل ایران میباشد. 

 

   کپی و نشر آثار مسافرنامه تنها با ذکر منبع بلامانع میباشد.


جدیدترین پست ها در این دسته بندی

2 کامنت

 • دی10
  1395
  پوریا عطا: مرکز فرهنگی حیدر علی اف,
  این مرکز فرهنگی منحصر به فرد در منطقه نریمانف نزدیک به ایستگاه مترو نریمانف در کنار بزرگراه حیدر علی اف واقع شده است، همکاری خانوم شیعخ اکبری در این پروژه افتخاری است برای ایران زمین به امید پیشرفت ایشان در عرصه معماری . . .
 • آذر24
  1395
  کریمی: نخجوان,
  نخجوان طبیعتی بسیار بکر و زیبا داره

دیدگاه خود را برای ما ارسال کنید

free html hit counter