تور باکو

تور باکو

نشریه گردشگری

31 شهریور 1397
22 سپتامبر 2018
12 ﻣﺤﺮم 1440
شما اینجا هستید : گرجستان / گرجستان

گرجستان

معرفی گرجستان

گُرجِستان با نام (Georgia) کشوری است در قفقازکه بین دریای خزر و دریای سیاه در هر دو قاره اروپا و آسیا قرار گرفته است. در زمان باستان گرجستان با نام ایبریا شناخته ميشده است و امروزه در اکثر زبان‌ها با واژه یونانی " گِئُرْگیا" (Georgia) و به معنای "کشاورزی" نامیده می‌شود.
هم اکنون گرجستان عضو ناظر در اتحادیه اروپا و ناتو می‌باشد و همکاری زیادی با این دو سازمان داشته و بيشتر قوانین گرجستان مانند قوانین اتحادیه اروپا تنظيم گرديده است.  گرجستان جز کشورهاي قدیمی‌ شناخته شده و یکی از غنی‌ترین فرهنگ‌ها را داراست. زبان رسمي مردم گرجستان گُرجي است و الفبای گرجی یکی از چهارده الفبای موجود در جهان می‌باشد.
اکثر مردم گرجستان مسيحي بوده و پيرو کليساي ارتدکس گرجي هستند. بعد از ارتدکس‌های گرجی، اسلام به عنوان بزرگترین اقلیت دینی این کشور مي‌باشد و جمعیت مسلمانان را آذربایجان ی‌های گرجستان و دیگر اقوام ساکن در این کشور از جمله آجاریا تشکیل می‌دهند. گرجی‌ها بزرگترین قوم گرجستان بوده و در تمام این کشور پخش شده‌اند و قدرت مرکزی در اختیار آنان است. آذربایجان ی‌های گرجستان نیز به عنوان بزرگ‌ترین اقلیت قومی گرجستان محسوب مي‌شوند.
این کشور از شمال با فدراسیون روسیه، از شرق با جمهوری آذربایجان ، از جنوب به ترتیب از شرق به غرب با جمهوری آذربایجان ، ارمنستان و ترکیه و در غرب، مرز گرجستان به دریای سیاه می‌رسد که طول مرز ساحلی آن ۳۱۵ کیلومتر است. کشور گرجستان تقريباً يک منطقه کوهستانی است و بیش از ۸۰٪ قلمرو این سرزمین را کوهستان‌ها و تپه ماهورها تشکيل مي‌دهند؛ بنابراين مي‌توان گفت سرزمین گرجستان داراي اقلیمی منحصر به فرد است و هر چهار فصل سال را تجربه مي‌کند به عنوان مثال در یک زمان در کناره‌های دریای سیاه هوای تابستانی ، در تپه ماهورهای پایکوهی، رویش علف‌های تازه و گل‌های بهاری و در کوهستان، مه غلیظ که با ریزش برف و باران همراه ‌است وجود دارد.
حدود ۴۰۰۰ گونه گیاهی در گرجستان یافت می‌شود و حدود یک سوم از قلمرو کشور را جنگل‌ها که مهمترین ذخایر گیاهی گرجستان را دارا هستند در بر می‌گیرند.
گرجستان يکي از قطب‌هاي گردشگري دنيا بوده و گردشگری نقش بسيار مهمي در اقتصاد کشور گرجستان دارد؛ چرا که گردشگران بسياري بخاطر طبيعت حيرت آور و زيبايي خارق‌العاده گرجستان به اين کشور سفر مي‌کنند. در سال ۲۰۰۳ میلادی، تعداد گردشگران وارد شده به کشور گرجستان حدود 368 هزار نفر گزارش شده‌ و هر ساله تعداد آنها افزايش يافته است بطوريکه در سال 2015 حدود 15 ميليون توريست به اين کشور وارد شده اند.
گرجستان از شهرهای توریست پذیر زیادی از جمله تفليس ، باتومي، کوتایسی، زوگدیدی، سیغناغی، بورجومی، پوتی، سوخومی، روستاوی و تلاوی برخوردار است.

 کپی و نشر آثار نشریه گردشگری مسافرنامه تنها باذکر منبع بلامانع میباشد.

   مسافرنامه

جدیدترین پست ها در این دسته بندی

1 کامنت

  • دی16
    1395
    مهدی: گرجستان,
    بسیار عالی

دیدگاه خود را برای ما ارسال کنید

free html hit counter