تور باکو

تور باکو

نشریه گردشگری

30 بهمن 1397
19 فوریه 2019
14 ﺟﻤﺎدی اﻟﺜﺎﻧﯽ 1440
شما اینجا هستید : گرجستان / تفليس

تفليس

معرفی تفلیس

 تفليس پایتخت و بزرگترین شهر گرجستان و شرق اروپا بوده و نام این شهر در زبان گرجی "تْبیلیسی" است که مشتق شده از واژة «تْبیلی» به معنای گرم؛ منسوب به چشمه‌های آب گرم تفلیس میباشد.

تفلیس بزرگترين شهر قفقاز و دقيقا در مرکز آن قرار دارد و در طول تاریخ سکونتگاه مردم مختلفی با نژاد، فرهنگ و مذاهب مختلف بوده است ولی امروزه از نظر مذهبی در شمار شهرهای مسیحی ارتدکس شرقی به حساب می‌آید.
تفلیس به دليل موقعيت استراتژيک خود، سالانه میزبان همایش‌ها و نشست‌های متعددی است که باعث شده این شهر در شرق اروپا مطرح و اسم آن را در دنيا زبانزد کند.
تفليس در دو طرف ساحل رود متکواری در درون دره‌ای گسترده ‌شده است. این رود از کوه‌های ترکیه سرچشمه می‌گیرد و به طول ۳۶ کیلومتر در شهر جاری است و وجود سد اورتاچالا باعث کاهش سرعت جریان آب در مسیر شهر گشته است.
مردم تفلیس در ابتدا در طول سواحل رودخانه ساکن شدند که بعدها با افزایش جمعیت ساخت و ساز به دامنه‌ها، تپه‌ها و فلاتهای اطراف رودخانه کشیده شد که این فلات‌ها در شمال و شمال شرقی شهر واقع شده‌است. قسمت‌های جنوب شرقی شهر از خیابان‌های تنگ و خانه‌های قدیمی دو یا سه طبقه تشکیل شده که مجموعة قدیمی شهر تفلیس را تشکیل می‌دهد.
آب و هوای تفلیس بخاطر نسیمی که از کوهستانهاي اطراف به دره‌های می‌وزد همیشه پاکیزه و دلچسب ‌است. دماي شهر تفليس در گرمترین ماه تابستان حدود 25 روز تا 30 درجة بالا مي‌رود و در ساير روزهاي تابستان دماي هواي شهر متوسط ۲۵ درجه است و در سردترین ماه زمستان به ۹ر۰- می‌رسد. متوسط سالانة بارندگی ۵۰۵ میلیمتر است که ۳۴ آن در ماه‌های گرم می‌بارد.
شهر تفلیس داراي جاذبه‌های گردشگری و توریستی بسياري است. مکان‌هاي تاريخي مختلف همچون کليساها، حمام‌هاي سولفور، مسجد دو محراب، آتشکده، دریاچه ها ، چشمه ها ، موزه ها ، مجسمه‌های هنری و پارک‌هاي آبي متعدد در طول سال پذیرای گردشگراني است که از سرتاسر دنيا به کشور گرجستان و شهر تفلیس سفر مي‌کنند. که جزييات اين امکان توريستي را در نشريه گردشگري مسافرنامه خواهيد خواند.
بهترين زمان سفر براي تماشاي ديدني‌هاي شهر تفلیس و کشور گرجستان و لذت بردن از طبيعت زيبا و هواي دلچسب آن، ماههاي خرداد لغايت پايان مهر ماه توصيه مي‌گردد.

 

کپی و نشر آثار نشریه گردشگری مسافرنامه با ذکر منبع بلامانع است.


   مسافرنامه

جدیدترین پست ها در این دسته بندی

0 کامنت

دیدگاه خود را برای ما ارسال کنید

free html hit counter