تور باکو

تور باکو

نشریه گردشگری

04 ژوئن 1397
25 2018
12 ﺷﻮال 1439

نکاتی برای کاهش مضرات امواج موبایل | قسمت اول

نکاتی برای کاهش مضرات امواج موبایل | قسمت اول

در این مطلب مسافرنامه به ارائه نکاتی برای کاهش مضرات امواج موبایل به شما همراهان همیشگی می پردازد.

آنچه واضح است، ناگزیر بودن انسان به استفاده از تکنولوژی‌های روز است، تکنولوژی‌هایی که با وجود آوردن آسودگی به زندگی ما، بدون ضرر نیستند. واقعیت این است در هر جایی که گوشی موبایل آنتن می‌دهد و یا لپ تاپ و گوشی هوشمند یک شبکه وای فای را پیدا می‌کند، امواج الکترومغناطیسی وجود داشته و از بدن ما نیز عبور می‌کنند.

مسافرنامه

دو راه بیشتر پیش روی ما نیست؛ شهر را ترک کرده و در منطقه‌ای دور افتاده زندگی کنیم، یا اینکه در دل شهرهای بزرگ و تکنولوژیک باقی مانده و راهی برای کاهش مضرات امواج موبایل پیدا کنیم.

دانشمندان هنوز بر این باورند هیچ سندی برای مضر بودن این امواج وجود ندارد. این عقیده از پایه و اساس اشتباه نیست، اما نمی‌توان نقش شرکت‌های تکنولوژیک را در آن نادیده گرفت، چرا که با علنی شدن این موضوع، استفاده و در ادامه فروش محصولاتشان کاهش پیدا خواهد کرد. آزمایش‌های زیادی توسط عده‌ای دیگر از دانشمندان به ثبت رسیده‌اند که مضرات امواج موبایل را نشان می‌دهند.

مسافرنامه

پختن یک تخم مرغ قرارگرفته بین دو گوشی در حال مکالمه و بیهوش شدن یک خرگوش بعد از قرار گرفتن یک موبایل در حال تماس در قفسش برای یک ساعت، نمونه‌ای از این آزمایش‌ها هستند.

افزایش سرطان‌های گوناگون، افزایش تومورهای مغزی، سر دردهای مزمن هنگام استفاده از گوشی موبایل از دیگر دلایلی هستند که ما را به یافتن روش‌هایی برای کاهش مضرات امواج موبایل تشویق می‌کنند.

خوشبختانه راهکارهای ساده‌ای وجود دارند و در صورت رعایت کردنشان، نگرانی خاصی از بابت سلامتی باقی نخواهد ماند.

از تلفن ثابت استفاده کنید

مسافرنامه

عادت به استفاده مداوم و 24 ساعته از گوشی موبایل، سبب شده تا حتی در زمان دسترسی به تلفن ثابت، گوشی موبایل خود را برای برقراری تماس ترجیح دهیم. در نظر داشته باشید موضوع نگران‌کننده، زمان برقراری مکالمه است، چرا که امواج موبایل در این حین چندین برابر می‌شوند. پس تا جایی که ممکن است از تلفن ثابت برای برقراری تماس استفاده کنید.

پیامک و پیام‌رسانی را جایگزین کنید

مسافرنامه

در زمان ارسال پیامک، نه تنها خبری از امواج پیوسته حین برقراری تماس نیست، بلکه گوشی موبایل را نیز کاملا به گوش و مغز خود نمی‌چسبانید! ارسال پیامک ابتدا بر مکالمه و سپس بر پیام‌رسان‌های مبتنی بر اینترنت ارجحیت کامل دارد. در زمان استفاده از پیام‌رسان‌ها، اگرچه مجددا گوشی را به مغز خود نزدیک نمی‌کنید، اما به دلیل اتصال به اینترنت، همچنان داده‌های خود را از طریق امواج پیوسته و قدرتمند موبایل جابه‌جا می‌کنید.

استفاده مداوم از اینترنت را کنار بگذارید

مسافرنامه

برخی از کاربران به صورت دائمی به اینترنت متصل هستند. اگر شغل و کار شما به این موضوع وابسته نیست، حتما این عادت را کنار بگذارید. در زمان اتصال به اینترنت موبایل، داده‌ها به صورت دائمی در حال دریافت‌شدن و ارسال هستند و تشعشعات ناشی از این اتصال، تا شعاع یک متری مضرات زیادی را بر روی افراد می‌گذارند. برای کاهش مضرات امواج موبایل ، تا جایی که ممکن است زمان اتصال خود به اینترنت را کاهش دهید.

تا برقراری تماس و پاسخ کاربر مقصد صبر کنید

مسافرنامه

بر اساس تحقیقات، اوج تشعشات موبایل در زمان تلاش برای برقراری تماس و پیش از پاسخ کاربر مقابل است. برای کاهش مضرات امواج موبایل بر روی خود، حتما گوشی را تا زمان پاسخ کاربر مقصد در دست نگه دارید و برای شنیدن بوق ممتد اصراری نداشته باشید، چون جز ضرر هیچ فایده دیگری ندارد. خوشبختانه هم در گوشی های موبایل قدیمی و هم در گوشی های هوشمند، به محض پاسخ دادن کاربر مقصد، ثانیه شمار تماس فعال شده و کاربر مبدا را مطلع می‌کند. همچنین در گوشی های هوشمند به محض پاسخ طرف مقابل، یک لرزش کوچک ایجاد می‌شود، به این معنی که اکنون باید گوشی موبایل را کنار گوش خود ببرید.

زمان مکالمه‌های خود را شدیدا کاهش دهید

مسافرنامه

بیشترین میزان تشعشع در زمان برقراری مکالمه است. در نظر داشته باشید امواج موبایل همه‌جا وجود دارند، اما وقتی یک دریافت‌کننده همچون گوشی موبایل را به دست می‌گیریم، در حال جذب آن‌ها به سمت خود هستیم. این امواج و تشعشات، در زمان برقراری تماس به اوج خود می‌رسند، به همین دلیل کارآمدترین روش کاهش مضرات امواج موبایل ، کاهش زمان مکالمات است (وقتی که امکان ارسال پیامک وجود ندارد). تحقیقات نشان می‌دهند اگر بیش از دو دقیقه با تلفن همراه صحبت کنید، مغزتان در معرض تاثیرات منفی امواج موبایل قرار می‌گیرد.

از هندزفری استفاده کنید

مسافرنامه

اگرچه حین برقراری تماس، تشعشات قوی موبایل تا شعاع یک متری وجود داشته و تاثیر خود را می‌گذارند، اما بدون شک عدم نگه داشتن گوشی در کنار مغز، شدیدا به کاهش مضرات امواج موبایل کمک می‌کند. به این منظور، یک هندزفری‌ با سیم‌ بلند تهیه کرده و حتما تا جای ممکن تماس‌های خود را با استفاده از هندزفری برقرار کنید. مراقب سلامتی دیگر اعضای بدن نیز باشید، پس بعد از اتصال هندزفری، گوشی را در جیب شلوار قرار ندهید. گزینه دیگر بعد از هندزفری، استفاده از اسپیکر است که البته علاوه بر کاهش کیفیت تماس، استفاده از آن در محافل عمومی وجهه جالبی ندارد!

گوشی موبایل را در جیب شلوار و یا بر روی کمر قرار ندهید

مسافرنامه

قرار دادن گوشی بر روی کمر به وسیله یک کیف مخصوص، عادتی است که سال‌ها از منسوخ شدن آن می‌گذرد! با این حال، هنوز محل قراردادن گوشی موبایل توسط کاربران سراسر دنیا، جیب شلوار است. همانطور که در بالا به آن اشاره کردیم، امواج موبایل همواره وجود دارند، اما در زمان حمل یک دریافت‌کننده امواج، در حال جذب آن‌ها به سمت خود هستید. بر اساس یک آزمایش رسمی، مردانی که تلفن همراه را در جیب شلوارشان قرار می‌دهند، مقدار اسپرم‌های تولید شده توسط دستگاه تولید مثل آن‌ها به میزان 30 درصد کاهش می‌کند تا به اصطلاح پزشکان به عقیمی موقت دچار شوند.امواج الکترو مغناطیسی بسیار قوی هستند، آن‌ها را جدی بگیرید.

دستگاه‌های بدون سیم را از کودکان دور کنید

مسافرنامه

از آنجایی که مغز کودکان در حال رشد است، تاثیر امواج موبایل بر روی آن‌ها حدود پنج برابر بیشتر است. هرگز گوشی موبایل و یا تبلت خود را برای ساعت‌های طولانی به آن‌ها ندهید. البته این موضوع نباید جلوی رشد و پیشرفت کودکان را بگیرد. بهترین کار، خرید یک تبلت بدون قابلیت اتصال سیمکارت برای کودکان است تا به این وسیله آن‌ها نیز بتوانند برای مقاصد آموزش ی و سرگرمی از تکنولوژی روز استفاده کنند. 

کپی و نشر آثار نشریه گردشگری مسافرنامه با ذکر منبع بلامانع است.

   مسافرنامه

جدیدترین پست ها در این دسته بندی

0 کامنت

دیدگاه خود را برای ما ارسال کنید

free html hit counter