تور باکو

تور باکو

نشریه گردشگری

30 بهمن 1397
19 فوریه 2019
14 ﺟﻤﺎدی اﻟﺜﺎﻧﯽ 1440
شما اینجا هستید : تایلند / تایلند | Thailand

تایلند | Thailand

تایلند | Thailand

پادشاهی تایلند کشوری است در جنوب شرقی آسیا و در شبه جزیره هند و چین واقع شده است.

تایلند ۵۱۳،۱۱۵ کیلومتر مربع وسعت دارد که ۴٪ آن را آب تشکیل داده و جمعیت آن حدود ۶۳،۴۳۰ هزار نفر می باشد.

این کشور از شمال با برمه و لائوس، از شرق با لائوس و کامبوج، از جنوب با مالزی و خلیج تایلند و از غرب با برمه و دریای آندامان همسایه است.

مسافرنامه

بانکوک، پایتخت تایلند و هم چنین پرجمعیت ترین شهر آن می باشد.

تا سال ۱۹۳۹ میلادی نام رسمی این کشور” سیام “ بود. از سال ۱۹۴۵ تا ۱۹۴۹ نیز مجدد سیام خوانده شد تا آنکه با اعلام رسمی دولت، نام آن به تایلند نیز تغییر یافت.

واژه “تای” در زبان تایلندی علاوه بر قوم تای که اکثریت مردم کشور را تشکیل می دهند، به معنی لبخند نیز می باشد.

تایلند کنونی به سال ۱۲۳۸ میلادی ایجاد شده و برخلاف کشورهای منطقه، هیچگاه مستعمره و تحت سلطه قدرتهای اروپایی نبوده است.

قرن ها پیش، مردمی از جنوب چین به تدریج به سوخوتای (تایلند کنونی) مهاجرت کرده و در مناطق حاصلخیز کناره رودی در جنوب چین ساکن شدند.

مسافرنامه

تایلند از قرن ۹ تا ۱۳ بخشی از امپراتوری خمر بوده است که در دوره خود حکومتی قدرتمند در آسیا محسوب می شد.

در اوایل قرن ۱۴، تایلندی ها شهر کوچکی را در سوخوتای بنا کرده و در اواسط این قرن نیز آنجا را به پادشاهی مستقل تایلند تبدیل کردند که پیدایش زبان، فرهنگ و معماری این کشورنیز متعلق به همین دوره است.

بیش از ۲۰ گروه قومی در تایلند زندگی می کنند که در این میان تایی ها با ۸۰٪ بیش ترین جمعیت را در بین اقوام دارند و پس از آنها به ترتیب ۱۰٪ چینی، ۳٪ مالایی و ۷٪ سایر اقوام مانند خمر، برمه ای و سایر اقوام می باشند.

زبان رسمی تایلند، زبان تایلندی می باشد و زبان چینی، مالایی و انگلیسی نیز دیگر زبانهای رایج در تایلند هستند.

مسافرنامه

درمورد مذهب این کشور باید بگوئیم که حدود ۹۵٪ مردم تایلند بودایی هستند، حدود ۴٪ مسلمان و ۱٪ باقیمانده سایر ادیان و مذاهب.

شیخ احمد قمی یکی از ایرانیان مسلمان مقیم تایلند در اواخر قرن شانزدهم دین اسلام را به تایلند وارد نموده و در تبلیغ تشیع در آن کشور بسیار موثر بود.

واحد پول کشور تایلند، بات می باشد و کد تلفن این کشور ۰۰۶۶ است.

مسافرنامه

کشور تایلند دارای آب و هوای گرم و مرطوب با ۳ فصل متمایز گرم و خشک، بارانی و خنک و فصل گرم و مرطوب می باشد.

نوع حکومت تایلند، مشروطه سلطنتی است و پادشاه بالاترین مقام کشور محسوب می شود و در حال حاضر واجیر الونگکورن پادشاه تایلند می باشد.

سیستم قانونگذاری تایلند، پارلمانی و از طریق مجلس نمایندگان و مجلس سنا می باشد که مجلس نمایندگان ۵۰۰ نفر عضو دارد که ۴۰۰ نفر از این اعضا توسط مردم انتخاب می شوند و مجلس سنا ۲۰۰ نفر عضو دارد که از سال ۲۰۰۰ ، اعضا مستقیما توسط مردم انتخاب می شوند.

شهرهای بزرگ تایلند، بانکوک، ناخون راتچاسیما، ساموت پراکان، چیانگ مای، خن کائن و نونتا بوری می باشند و بانکوک، پوکت، پاتایا، ساموتی و چیانگ مای مراکز اصلی گردشگری تایلند می باشند.

مسافرنامه

مهم ترین محورهای اقتصاد تایلند صادرات، واردات، صنایع و محصولات کشاورزی می باشد.

صادرات : اتومبیل، کولر، برنج و محصولات کشاورزی (اولین کشور صادر کننده برنج در جهان است)، پوشاک و محصولات نساجی، شیلات و غذاهای دریایی و قطعات کامپیوتر.

واردات : سوخت(نفت و گاز) و قطعات کامپیوتر.

صنایع: اتومبیل سازی، توریسم، نساجی و پوشاک، کشاورزی، نوشابه سازی،تن باکو ، سیمان، صنایع سبک مانند سنگهای قیمتی، تجهیزات الکترونیکی، قطعات کامپیوتر و ...

مسافرنامه

کشاورزی : برنج، نشاسته کاساو،ذرت، نارگیل و سویا.

تایلند همچنین به لحاظ منابع طبیعی و ذخایر معدنی نیز غنی می باشد و منابعی چون چوب، قلع، تنگستن، سرب، آنتیموان، منگنز، آهن، گچ، سنگهای قیمتی و نفت و گاز را در دل خود جای داده است.

پرچم کشور تایلند از ۳ رنگ قرمز، سفید و آبی تشکیل شده که رنگ قرمز نماد ملت، رنگ سفید نشان مذهب و رنگ آبی نماد حکومت سلطنتی است.

مسافرنامه

نشان ملی تایلند نیز نمایانگر گارود (Garud) که پرنده ای افسانه ای در اساطیر بودایی و هندو است، می باشد و همچنین این نماد به عنوان سمبل خاندان سلطنتی نیز بکار می رود.

مسافرنامه

مسافرنامه در مطالب بعدی به معرفی تایلند، سرزمین لبخندها می پردازد، با مسافرنامه همراه باشید.

کپی و نشر آثار نشریه گردشگری مسافرنامه با ذکر منبع بلامانع است. 

   مسافرنامه

جدیدترین پست ها در این دسته بندی

0 کامنت

دیدگاه خود را برای ما ارسال کنید

free html hit counter