تور باکو

تور باکو

نشریه گردشگری

04 ژوئن 1397
25 2018
12 ﺷﻮال 1439

حضور برگزیدگان موسیقی نواحی در جشنواره فجر ۹۶

حضور برگزیدگان موسیقی نواحی در جشنواره فجر ۹۶

دبی ر سی و سومین جشنواره موسیقی فجر از حضور برگزیدگان دهمین جشنواره موسیقی نواحی در این دوره از جشنواره موسیقی فجر خبر داد.

به نقل از خبرگزاری ایرنا، حمیدرضا نوربخش افزود: موسیقی نواحی دارای ظرفیت ها و پتانسیل های بالایی برای موسیقی ایران است و حمایت از هنرمندان آن بی تردید به ارتقای سطح کیفی موسیقی کمک خواهد کرد.

وی اظهار داشت: با توجه به ریل گذاری جدید جشنواره موسیقی فجر در تلاش هستیم امسال ساختار اجرایی جدید را به گونه ای طراحی کنیم که تا مهرماه ضمن اعلام اسامی گروه های شرکت کننده، جدول اجرایی این جشنواره را نیز منتشر کنیم.

نوربخش اضافه کرد: امسال علاوه بر برگزیدگان موسیقی نواحی، منتخبان دیگر جشنواره ها مانند کلاسیک ایرانی و موسیقی معاصر نیز در جشنواره سی و سوم حضور خواهند داشت.

دهمین دوره جشنواره موسیقی نواحی ایران با رویکرد منظومه‌خوانی در دو بخش راویان اصالت (رقابتی) و اجرای پیشکسوتان (غیر رقابتی) از ششم تا نهم تیرماه 1396 در کرمان برگزار می‌شود. منظومه خوانی یکی از شکل‌های رایج در موسیقی اقوام مختلف ایران به شمار می آید و مضامین این منظومه‌ها در برگیرنده متون کهن ادب فارسی و منظومه‌های شفاهی موسیقایی مناطق مختلف ایران است.

راویان این منظومه‌ها که در نواحی مختلف ایران با نام‌هایی همچون عاشیق، باخشی، بخشی، پهلوان و شائر نامیده می‌شوند، به عنوان ناقلان فرهنگ گفتاری در انتقال فرهنگ بومی نقش بسزایی دارند.

منظومه‌خوانی در مناطق مختلف ایران با توجه به بافت فرهنگی هر منطقه، واجد خصوصیات و ویژگی‌های منحصر به فردی است که حاوی ودایع فرهنگی اقوام مختلف است.

کپی و نشر آثار نشریه گردشگری مسافرنامه با ذکر منبع بلامانع است.جدیدترین پست ها در این دسته بندی

0 کامنت

دیدگاه خود را برای ما ارسال کنید

free html hit counter