تور باکو

تور باکو

نشریه گردشگری

05 خرداد 1397
26 مه 2018
12 رﻣﻀﺎن 1439

ميدان اروپا و مجسمه مديا

مجسمه یادبود مدیا

نام میدان معروف اروپا (Europe Square) که ميدان اصلي شهر باتومي محسوب مي‌شود برگرفته از واقعيت پيوستن باتومي به مناطق اروپاست. اين ميدان زيبا که با مجسمه مدئا (مدیا) در حال تقدیم "پشم زرین" آراسته شده، سمبلي است از شاهزاده اساطير يوناني است.

در یکی از افسانه‌های یونان باستان پهلوانی به نام جیسون (ياسون) به دستور پادشاه به یک سفر به ظاهرا غیر ممکن فرستاده میشود تا پشم زرین را از کولخیس (گرجستان کنونی) به یونان ببرد. پادشاه کولخیس، آیتس، که پشم زرین را پنهان کرده بود، دستیابی به آن را مشروط به انجام وظایفی سخت می دانست. جیسون تمام این وظایف را با کمک مدیا، دختره آیتس که عاشق او شده بود به اتمام رسانید و بعد از به دست آوردن پشم زرین، جیسون و مدیا از کولخیس گریخته و با هم ازدواج می کنند. البته در افسانه‌ها آمده است که جيسون مديا را رها کرد تا با گلاوکه، دختر کرئون ازدواج کند و مدیا از شدت حسادت و خشم، گلاوکه و کرئون و فرزندان خود را کشت.

شهردار باتومی در سال 2007 از این مجسمه که برای ساخت آن یک میلیون دلار هزینه شده بود، رونمایی کرد و آن را به مدیا، شخصی که گرجستان را به اروپا نزدیکتر کرد، تقدیم کرد.

 

کپی و نشر آثار نشریه گردشگری مسافرنامه با ذکر منبع بلامانع است.


   مسافرنامه

جدیدترین پست ها در این دسته بندی

0 کامنت

دیدگاه خود را برای ما ارسال کنید

free html hit counter