تور باکو

تور باکو

نشریه گردشگری

05 ژوئن 1398
26 2019
23 ﺷﻮال 1440

باغ گياه شناسي باتومي

باغ گیاه شناسی باتومی

باغ گیاه شناسی باتومی در 10 کیلومتری شمال بندر باتومی به وسعت 111 هکتار، در منطقه‌ای به نام دماغه سبز واقع شده و ادارة آن به دست آکادمی علوم گرجستان است. اين باغ توسط گیاه شناس روس به نام آندری نیکلاویچ کراسنوف در سال 1880 بنیان گذاشت ولی گشایش رسمی آن در سال 1912 است.

حدود 5000 گونه ی گیاهی در اين باغ وجود دارد که 1200 گونه ی آن رز است و نکته قابل توجه اين است که همه ی گیاهان در این باغ دارای برچسب هایی هستند که شناسنامه و معرف آن گیاه می باشد. در حال حاضر این باغ دارای نه قسمت گلکاری شده است و در آن نمونه‌هایی از گل‌های مناطق هیمالیا، غرب آسیا، نیوزلند، آفریقای جنوبی، آمریکای جنوبی، مکزیک، استرالیا و مدیترانه به چشم می‌خورد.

 مسافرنامه

گونه های گیاهی کشورهای مختلف در کنار یکدیگر در این باغ که همچون بهشتی از گلها و درختان سر به فلک کشیده می باشد ، روییده اند و این به خوبی بیانگر معتدل بودن آب و هوا ، حاصلخیزی و مقدار بارندگی زیاد در این شهر ساحلی است. این باغ به سه پارک تقسیم شده: پارک بالایی، پارک پایینی و پارک ساحلی و بخش های مختلف باغ گیاه شناسی عبارت اند از : باغ کودکان، باغ گیاهان دارویی، باغ سنگ ها، باغ خانوادگی، باغ ارکیده و آبزیان، غرفه ی کویر، غرفه ی گرمسیری، موزه ی بونسای، باغ لیلی، تپه ی نرگس، خانه ی گل استکانی، باغ شکسپیر، گردشگاه گیلاس، مرز شرقی، باغ شکوفه ها، تصاویر تاریخی، مجموعه ی تحقیقاتی باغ و …

نکته جالب اینجاست که باغ گیاه‌شناسی باتومی تنها باغ گیاه‌شناسی است که دارای کلکسیون است. این کلکسیون شامل گونه‌هایی از میوه‌های کمیاب و در حال انقراض گرجستان است که پرورش آنها بسیار ارزشمند است و به همین خاطر جزو جاذبه های گردشگری شهر باتومی قرار گرفته است.

مسافرنامه

 

باغ گیاه‌شناسی باتومی تعطیلی ندارد! در هر فصلی از سال و در هر زمانی از روز که به این باغ در باتومی سر بزنید می‌توانید شاهد منظره‌ی بی‌نظیری از گل‌ها و شکوفه‌های رنگارنگ باشید. لازم به ذکر است که هیچ کشور دنیا تنوع گیاهی و جانوری گرجستان را ندارد.مرداب های نیمه حاره ای ، مناطق نیمه بیابانی ، مناطق آلپاین و قله های پوشیده شده با برف در باغ گیاه شناسی به فاصله صد کیلومتری از هم دیده می شوند.

پس بنا به دلايل بالا و مختصرا در زير اگر به باتومي سفر کرديد حتما لذت مشاهده باغ گياهشناسي را از دست ندهيد.

۱- یکی از پربازدیدترین اماکن باتومی می‌باشد.

۲- هزاران گونه ی گیاهی مختلف در کنار هم قرار گرفته‌اند.

۳- مکانی خوب برای گردش و تفریح در کنار آموزش و کسب اطلاعات مفید در رابطه با گیاهان است.

 

کپی و نشر آثار نشریه گردشگری مسافرنامه با ذکر منبع بلامانع است.


   مسافرنامه

جدیدترین پست ها در این دسته بندی

0 کامنت

دیدگاه خود را برای ما ارسال کنید

free html hit counter