تور باکو

تور باکو

نشریه گردشگری

05 خرداد 1398
26 مه 2019
22 رﻣﻀﺎن 1440
شما اینجا هستید : امارات / شیخ زاید آل نهیان

شیخ زاید آل نهیان

شیخ زاید آل نهیان

شيخ زايد آل نهيان حاکم ابوظبی و بنیانگذار امارات متحده عربی بوده است.

شیخ زاید آل نهیان فرزند سلطان بن خليفه بن عيسى بن فلاح آل نهيان از قبيله عربى «بنى ياس» در سال ۱۹۱۸ ميلادى در شهر العين در فاصله ۱۴۰ كيلومترى ابوظبى پايتخت امارات  متحده عربى متولد شد.

وى در زمانى ديده به جهان گشود كه شيخ نشين هاى حاشيه جنوب خليج فارس از جمله اميرنشين ابوظبى به عنوان سواحل عمان ناميده مى شد و با فقر و كمبود آب و منابع طبيعى روبه رو بودند.

شيخ زايد در سن هشت سالگى پدر خود را كه بزرگ قبيله بنى ياس و خاندان آل نهيان بود و بر اميرنشين ابوظبى حكومت مى كرد، از دست داد. «شيخ شخبوط بن زايد آل نهيان» برادر بزرگ شيخ زايد پس از مرگ پدرش حكومت ابوظبى را به دست گرفت.

مسافرنامه

گفته مى شود «شيخه سلامه بنت بطى القبيسى» مادر شيخ زايد نقش موثرى را در دوران نوجوانى و جوانى وى بازى كرد. شيخه سلامه فرزندش شيخ زايد را از همان دوران نوجوانى به كسب علوم دينى به ويژه حفظ قرآن كريم تشويق كرد و وى در همان دوران خواندن و نوشتن و قرائت و حفظ قرآن كريم را آموخت.

«شيخ شخبوط بن سلطان آل نهيان» حاكم وقت ابوظبى در سال ۱۹۴۶ ميلادى شيخ زايد را به عنوان والى شهر العين منصوب كرد. وى به مدت ۲۰ سال ولايت شهر العين را به عهده داشت كه در اين دو دهه فعاليت كشاورزى و آبيارى در العين توسعه يافت.

شيخ زايد در آگوست ۱۹۹۶ ميلادی در يك كودتاى سياسى بدون خونریزی با حمايت خاندان آل نهيان برادرش «شيخ شخبوط» را بركنار كرد و خود به عنوان حاكم ابوظبى قدرت در اين اميرنشين را به دست گرفت.

وى پس از به قدرت رسيدن در ابوظبى اقدام به انجام ارتباطات و مذاكرات فشرده اى با اميرنشين هاى مجاور به ويژه دبى براى تاسيس يك كشور فدرال كرد كه اين امر با كمك «شيخ راشد بن سعيد آل مكتوم» حاكم وقت دبى و نيز موافقت حاكمان وقت شارجه، ام القوين، فجيره و عجمان در دوم دسامبر ۱۹۷۱ ميلادی با موجوديت يافتن كشور فدرال امارات  متحده عربى محقق شد.

امارت راس الخيمه نيز بعد از مدتى به پيمان اتحاد بين امارت ها پيوست. شيخ زايد از همان زمان به عنوان نخستين رئيس كشور امارات عربى متحده انتخاب و تا روز سه شنبه قبل از مرگش اين سمت را عهده دار بود و حدود ۳۰ سال بر امارات حکومت کرد.

شيخ زايد داراى ۲۹ فرزند (۱۷ پسر و ۱۲ دختر) است كه اغلب پسران وى ازسمت هاى بلند پايه كشورى و لشكرى برخوردارند.

کپی و نشر آثار نشریه گردشگری مسافرنامه با ذکر منبع بلامانع است.

   مسافرنامه


جدیدترین پست ها در این دسته بندی

0 کامنت

دیدگاه خود را برای ما ارسال کنید

free html hit counter