تور باکو

تور باکو

نشریه گردشگری

29 مهر 1397
21 اکتبر 2018
11 ﺻﻔﺮ 1440

مقایسه و تبدیل زمان کشورها

مقایسه و تبدیل زمان کشورها

همان طور که اطلاع دارید اگر ساعت به وقت محلی در تهران 11صبح باشد لزوما در شهرهای دیگر که بر روی کره زمین قرار دارند ساعت 11صبح نیست. ممکن است 11شب یا 4صبح یا ساعت دیگری باشد.

برای مقایسه زمان احتیاج به مبدایی داریم که با رجوع به آن مقایسه نماییم. این مبدا خطی است که از گرینویچ در لندن می گذرد.

اگر برای گرینویچ ارزش زمانی صفر را در نظر بگیریم در ازای هر15 درجه طول جغرافیایی که به سمت غرب حرکت کنیم یک ساعت از صفر کم میشود و در شرق گرینویچ 180درجه طول جغرافیایی و در غرب این خط هم 180درجه طول جغرافیایی وجود دارد. به عبارت دیگر در ناحیه غرب و شرق 12ساعت اختلاف با مبدا گرینویچ مصداق پیدا می کند. برای سهولت امراختلاف ساعت منطقه شرق را با علامت+ و منطقه غرب را با علامت – نشان می دهیم.

در حد فاصل 12+ و 12- و 24 ساعت تفاوت وجود دارد. یعنی در این حد ممکن است نقطه ای ساعت 11 صبح روز سه شنبه و در نقطه ای دیگر در فاصله دور ساعت 11 صبح روز چهارشنبه باشد.

محاسبه اختلاف زمان

برای یافتن تقدم و تاخر شهرها نسبت به مبدا گرینویج نقشه جهانی روی جدول مندرج براساس 15درجه جغرافیایی تسطیح شده است و ارزش زمانی هر شهر بدست می آید. اما باتوجه به این که در دنیا شهرهای زیادی وجود دارند و محاسبه ارزش زمانی برای هر شهراشکال ایجاد می کند، اغلب برای محاسبه زمان به کشور رجوع میشود.

از GMT به هرنقطه، موافق علامت فاصله زمانی آن نقطه از GMT عمل میکنیم یعنی در مورد نقاط واقع در شرق GMT فاصله زمانی آن شهر را به ساعت مورد نظر اضافه نموده و در مورد نقاط واقع در غرب GMT فاصله زمانی آن شهر را از ساعت مورد نظر کسر می کنیم.

کپی و نشر آثار نشریه گردشگری مسافرنامه با ذکر منبع بلامانع است.

 

 

جدیدترین پست ها در این دسته بندی

0 کامنت

دیدگاه خود را برای ما ارسال کنید

free html hit counter