تور باکو

تور باکو

نشریه گردشگری

29 مهر 1397
21 اکتبر 2018
11 ﺻﻔﺮ 1440
شما اینجا هستید : ترکیه / استانبول | Istanbul

استانبول | Istanbul

استانبول | Istanbul

استانبول که به لحاظ تاریخی به عنوان قسطنطنیه و بیزانس شناخته می شود، پرجمعیت ترین شهر ترکیه و مرکز اقتصادی، تاریخی و فرهنگی کشور است.

مسافرنامه

استانبول یک شهر بین قاره ای در اوراسیا است که در میان دریای مرمره و دریای سیاه (تنگه بسفر) که اروپا و آسیا را از یکدیگر جدا می کند واقع شده است.

مرکز تجاری و تاریخی آن در طرف اروپایی قرار دارد و حدود یک سوم جمعیت آن در آسیا زندگی می کنند.

استانبول یکی از پرجمعیت ترین شهرهای جهان است و رتبه هفتم بزرگترین شهر اروپا را به خود اختصاص داده است.

مسافرنامه

این شهر با نام بیزانس، در دماغه سارایبورنو حدود ۶۶۰ پیش از میلاد تاسیس شد. پس از بازسازی آن به عنوان قسطنطنیه در ۳۳۰ میلادی، به مدت ۱۶ سال پایتخت چند امپراطوری روم و بیزانس، لاتین و عثمانی بود.

موقعیت استراتژیک استانبول در مسیر تاریخی جاده ابریشم، شبکه های راه آهن به اروپا و خاورمیانه و تنها مسیر دریایی بین دریای سیاه و مدیترانه سبب جمعیت بسیار در این شهر شده است.

مسافرنامه

در سال ۲۰۱۵ حدود ۱۲.۵۶ میلیون گردشگر وارد استانبول شدند.استانبول به عنوان پایتخت فرهنگی اروپا شناخته می شود و عنوان پنجمین مقصد گردشگری دنیا را به خود اختصاص داده است.

سابقه استقرار در استانبول به دوره نوسنگی برمیگردد و تاریخچه شهر در حدود ۶۶۰ قبل از میلاد آغاز می شود.

استانبول در شمال غربی ترکیه در منطقه مرمره واقع شده و در مجموع ۵۳۴۳ کیلومتر مربع مساحت دارد.

مسافرنامه

استانبول دارای آب و هوای مرزی مدیترانه ای، آب و هوای نیمه گرمسیری مرطوب و آب و هوای اقیانوسی است.

استانبول در درجه اول به معماری بیزانس و عثمانی شناخته شده است، اما ساختمانهای آن منعکس کننده مردم و امپراطوری های مختلف است که قبلا شهر را اداره کرده اند.

از اواسط دهه ۱۹۹۰، اقتصاد استانبول یکی از سریعترین رشدهای اقتصادی در میان مناطق OECD بود. این شهر ۲۷ درصد از تولید ناخالص داخلی ترکیه را به خود اختصاص داده است و در سال ۲۰۱۱ با تولید ناخالص داخلی ۳۰۱/۱ میلیارد د لاری در میان ۲۹ مناطق اقتصادی شهری جهان قرار گرفت.

مسافرنامه

همانطور که گفته شد استانبول به عنوان پنجمین مقصد گردشگری دنیا شناخته شده است، این شهر با جاذبه های متعدد گردشگری که دارد گردشگران بسیاری را از اقصی نقاط جهان به خود جذب می کند.

جاذبه هایی همچون ایاصوفیه ، مسجد آبی، کاخ توپقاپی، کاخ دلمه باغچه. موزه باستان شناسی استانبول، میدان تاکسیم، کلیسای چورا، برج گالاتا، قلعه روملی حصار، مسجد سلیمانیه و ... که مسافرنامه در مطالب بعدی به معرفی آنها می پردازد.

مسافرنامه

کپی و نشر آثار نشریه گردشگری مسافرنامه با ذکر منبع بلامانع است.

   مسافرنامه

جدیدترین پست ها در این دسته بندی

0 کامنت

دیدگاه خود را برای ما ارسال کنید

free html hit counter