تور باکو

تور باکو

نشریه گردشگری

04 فروردین 1398
24 مارس 2019
18 رﺟﺐ 1440
شما اینجا هستید : ترکیه / قلعه وان | Castle of Van

قلعه وان | Castle of Van

قلعه وان | Castle of Van

قلعه وان یا توشپا قلعه، قدیمی ترین بنای بازمانده در وان است که قدمت آن به دوران پادشاهی اورارتوها میرسد.

قلعه وان ترکیه بر بالای کوه‌های ساحل شرقی دریاچه وان در ترکیه قرار گرفته است که امروزه به جز مخروبه‌ای با ستونهای عظیم و دیوارهای سربه فلک کشیده هنوز پابرجا مانده است .

مسافرنامه

قدمت این قله به قرن ۹ پیش از میلاد مسیح می‌رسد. اورارتوها، این قلعه را در قرن هفتم پیش از میلاد بنا نموده اند و در گذر تاریخ، اقوام مختلفی از جمله ارمنی‌ها، رومی‌ها، مادها، هخامنشی‌ها، ساسانی‌ها، عرب‌ها، سلجوق‌ها، عثمانی‌ها و روس‌ها از آن استفاده نموده اند.

بخشهای پایینی دیواره این دژ از سنگ بازالت و بصورت خشکه چین یعنی بدون ملات و بخش های بالایی آن از آجر ساخته شده است. کتیبه خشایارشا، یادگار ارزشمند بازمانده از دوران هخامنشی را می‌توانیم بر فراز صخره‌ای به ارتفاع ۲۰ متر و در نزدیکی قلعه وان ببینیم.

مسافرنامه

این کتیبه در اصل توسط داریوش بزرگ آماده‌سازی شده‌است اما به دلایلی تکمیل نشده و خالی رها شده‌است، اما خشایارشا پسر داریوش بزرگ، در دوران پادشاهی خود آن را تکمیل کرده و به یادگار گذاشته‌است.

این کتیبه ۲۷ سطر و ۳ ستون دارد و از چپ به راست و به سه زبان پارسی باستان، اکدی و عیلامی نوشته شده‌است. این کتیبه تنها کتیبه هخامنشی است که در خارج از مرزهای کنونی ایران قرار دارد.

کپی و نشر آثار نشریه گردشگری مسافرنامه با ذکر منبع بلامانع است.

   مسافرنامه


جدیدترین پست ها در این دسته بندی

0 کامنت

دیدگاه خود را برای ما ارسال کنید

free html hit counter