تور باکو

تور باکو

نشریه گردشگری

06 فروردین 1398
26 مارس 2019
20 رﺟﺐ 1440
شما اینجا هستید : ترکیه / دریاچه وان | Lake of Van

دریاچه وان | Lake of Van

دریاچه وان | Lake of Van

دریاچه وان بزرگترین دریاچه ترکیه و دومین دریاچه بزرگ در خاورمیانه می باشد. این دریاچه در شهر وان ترکیه در نزدیکی مرز ایران قرار گرفته است .

دریاچه وان ، دریاچه آب شور است و ، به همین دلیل آب این دریاچه قابل نوشیدن نیست و در این آب شور به جز چند نوع محدود ماهی، جانور دیگری قادر به زندگی نیست.

مسافرنامه

آب این دریاچه از طریق آب باران و همچنین رودخانه هایی که آب خود را به این دریاچه می ریزند تامین می شود. به خاطر شوری بیش از حد آب حتی در زمستان که دمای هوا در این منطقه به زیر صفر می رسد، آب این دریاچه منجمد نمیشود.جویبارهایی که از کوهها سرازیر می شوند نیز، آب دریاچه وان را تامین می کنند.

دریاچه وان در غرب شهر وان در ترکیه قرار دارد. در بخش شمال غربی این دریاچه، کوه سبحان به ارتفاع ۴۰۵۸ متر و در قسمت جنوبی آن، کوههای اختیار شهاب قرار گرفته‌اند و کلیسای آختامار نیز در کنار این دریاچه قرار دارد. شکل گرفتن دریاچه نمکی وان ناشی از فعالیت‌های آتشفشانی در سالیان دراز بوده است.

مسافرنامه

آب آن از طول دریاچه وان 119 کیلومتر است و در عمیق ترین قسمت ها عمق این دریاچه به 451 متر میرسد . این دریاچه ۱۲۰ کیلومتر طول، ۸۰ کیلومتر پهنا دارد و ژرفای میانگین آن ۱۷۱ متر است (ژرفترین بخش آن ۴۵۱ متر است). مساحت وان به ۳۷۵۵ متر مربع می‌رسد.وان که از مکانهای تفریحی ترکیه است سواحل شنی دارد و شبکه راهها به آن می‌رسد. آب آن شفاف و نمک دار و برای شنا مناسب است .

شهر وان به مرز ایران بسیار نزدیک است و این موجب شده تا مسافرینی که قصد دارند به صورت زمینی به ترکیه سفر کنند، از شهر وان عبور کنند. به علاوه مسیر قطار بین ایران و ترکیه نیز از شهر وان و دریاچه وان می گذرد.

مسافرنامه

در دهه 1970 خط راه آهن بین ایران و ترکیه برقرار شد . خط راه آهن از ایران تا شهر تاتوان که در کناره دریاچه وان قرار دارد کشیده شده است و پس از آن مسافرین به مدت 5 ساعت روی دریاچه وان با کشتی سفر میکنند و آن طرف دریاچه به شهر وان می رسند و در شهر وان سوار قطار ترکیه میشوند و به طرف آنکارا و استانبول میروند . 

کپی و نشر آثار نشریه گردشگری مسافرنامه با ذکر منبع بلامانع است.

   مسافرنامه

 

جدیدترین پست ها در این دسته بندی

0 کامنت

دیدگاه خود را برای ما ارسال کنید

free html hit counter