تور باکو

تور باکو

نشریه گردشگری

30 ژوئن 1398
20 2019
17 ﺷﻮال 1440
شما اینجا هستید : ترکیه / موزه وان | Van Meuseum

موزه وان | Van Meuseum

موزه وان | Van Meuseum

موزه وان، اولین موزه استان وان است که در سال ۱۹۳۲ تاسیس شد.

موزه وان، در بردارنده تاریخ عنی گذشته منطقه وان می باشد و سنگ های قبر متعلق به دوران آق قویونلو و قراقویونلو نیز در این موزه حفاظت می شوند.

موزه وان که در ابتدا به عنوان انبار موزه تاسیس شده بود، به دلیل موجودی آثار رو به رشد خود، به عنوان دفتر موزه در سال ۱۹۴۵ و مدیریت موزه در سال ۱۹۷۲ ارتقا یافت و در آن سال به ساختمان جدیدش منتقل شد.

مسافرنامه

امروزه موزه وان، با مجموعه غنی از آثار فرهنگی دوران اواراتو که در هزاره اول پیش از میلاد، یک تمدن برتر در آناتولی شرقی ایجاد کرد، موزه بسیار مهمی محسوب می شود.

این موزه دارای دو سالن نمایشگاهی است که مصنوعات باستان شناسی و قوم نگاری را نمایش می دهد. در نمایشگاه باستان شناسی، ابزار ابسیدین و ابزار استخوانی که از کاوشهای تپه های پیش از میلادی کیزدامی و تیلکی تپه به دست امده است و همچنین ابزارها و سرامیک های متعلق به فرهنگ هزاره سوم و نمونه سرامیکهای تزئینی هزاره دوم یافت می شود.

مسافرنامه

یافته های متعدد از عصر آهن اولیه شهر وان از ارکیس و نمونه های شگفت انگیز دوران اوارتو در ارنیس، نکروپولیس و توپراک قلعه شهر وان و همچنین یافته های چاوش تپه که همگی از آثار برجسته دوران اوراتو می باشند، در این موزه وجود دارند.

در سالن مصنوعات ملی، مشهورترین نقره های جهان و سنجاق سر، جعبه های تن باکو و همچنین نسخه های خطی و سکه از دورانهای مختلف وجود دارد.

بخش شرق موزه نیز یکی از قسمتهای محبوب موزه برای بازدیدکنندگان است. در باغ موزه، تندیس پیروزی اورارتو و خدای اورارتو به نمایش در آمده است.

سنگهای مقبره به شکل قوچ و گوسفند متعلق به دوران آق قویونلو و قراقویونلو و سنگهای مقبره افسانه ای دوران سلجوقی نیز در باغ نمایش داده شده است.

در حال حاضر، موجودی موزه وان ۳۳۷۴۹ قطعه در مجموع با ۱۴۵۶۸ اثر باستان شناسی، ۹۲۰ قطعه قومیتی، ۱۷۸۰۶ سکه، ۳ تابلت، ۳۳۸ مهر و ۱۱۴ نسخه خطی می باشد.

ساعات کاری : ۱۶ – ۸

آدرس : Şerefiye Mahallesi, 65100 Van Merkez/Van, Turkey

شماره تماس : ۰۰۹۰۴۳۲۲۱۶۱۱۳۹

 

کپی و نشر آثار نشریه گردشگری مسافرنامه با ذکر منبع بلامانع است.


   مسافرنامه

 

جدیدترین پست ها در این دسته بندی

0 کامنت

دیدگاه خود را برای ما ارسال کنید

free html hit counter