تور باکو

تور باکو

نشریه گردشگری

04 ژوئن 1397
25 2018
12 ﺷﻮال 1439
شما اینجا هستید : امارات / پيست اسکي دبي

پيست اسکي دبي

پیست اسکی دبی

بزرگترين پیست اسکی سرپوشیده‌ دنیا که از مشهورترین جاذبه‌های ديدني و تفريحي شهر دبی است در مرکز خرید امارات قرار دارد که با تپه 400 متري مخصوص اسکي و سورتمه سواري، دیوارهای شیشه‌ای ، مجسمه‌های یخی، زمین بازی کودک و وجود پنگوئن‌هاي برفي شما را به ديدني‌ترين مکان شگفت انگيز دبي دعوت مي‌کند.

شما وقتي در بيرون مرکز با گرماي 45 درجه مواجه هستيد هرگز تصور نخواهيد کرد در يک قدمي شما بیست اسکی با دماي بين 3 تا منفي سي درجه وجود دارد و شبانه روز حدود ۳۰ تن برف از آسمان مصنوعی آن بر زمین می‌نشیند و جالبتر از همه اينها اين است که شما ميتوانيد بدون تجهيزات وارد پيست اسکي شويد و تمامي امکانات اسکي سواري با آموزش زير نظر مربيان با تجربه بهره ببريد. اما سازو کار اين پيست اسکي چگونه است؟ با مسافرنامه همراه شويد تا جزييات مهندسي آن را بدانيد.

برای سرد نگه داشتن و توليد برف در این پیست در دل گرما از تکنیک‌های شگفت انگیز مهندسی و یک ترکیب شیمیایی توليد برف استفاده مي‌شود، برف پاش‌هایی روی سقف پیست اسکي نصب شده اند که قطرات ریز آب را به هوا مي‌پاشند و سپس ذرات ریز یخ را که با چشم غير مسطح ديده نمي‌شوند به بیرون می ریزند که اين ذرات يخ مثل‌ آهنربا عمل کرده قطرات آب را به همديگر ميچسباند و تشکيل بلورهاي برف را ميدهد و هر شب تا 30 تن برف تولید ‌مي‌کند.

همچنين براي سرد نگه داشتن اين پيست اسکي اقداماتي صورت پذيرفته زيرا حضور صدها نفر اسکي باز و خانواده‌ها براي استفاده از امکانات تفريحي باعث ايجاد گرمای قابل توجهی در محيط پيست مي شود که اگر کل محوطه سرد نشود برف خیلی زود به برفاب و استخر آب تبدیل می شود. بنابراين این پیست اسکي به همان روشی سرد می شود که یخچال های داخل خانه‌ها سرد می‌شوند. این عمليات هوشمندانه از زیر زمین مجموعه پيست سرچشمه می گیرد. لوله‌های فولادي تودرتو در زیر برف‌ها پنهان شده‌اند که ماده داخل آنها طي يک فرايند مهندسي شيمي، گاز به شدت سمی آمونیاک را تا منفی 34 درجه سانتیگراد خنک می‌کند دمایی که در آن آمونیاک مایع می شود و به یک مبدل حرارتی پمپ می‌شود و دمای محلول اتیلن گلیکول با حدود 20منفی درجه کاهش پیدا می کند سپس گلیکول به لوله هایی پمپ می شود که در زمان ساخت این بنا زیر سطح پیست کار گذاشته شده‌اند با سرد شدن برف گلیکول گرم می شود و دمای آن به حدود منفی 16 درجه سانتیگراد می رسد سپس گلیکول به سقف پمپ می‌شود و هوای مکیده شده توسط کولرهای خیلی بزرگی خنک می شود که دمایشان به منفی هشت درجه سانتیگراد می رسد. گلیکول در نهایت آب موجود در ماشین های برف ساز را سرد می کند. اما این فرایند خنک کننده هوشمندانه تنها بخشی از این پیست پر هیاهوست.

 

در این پیست برای مقابله با هوای داغ سقف نيز که زير نور مستقيم خورشيد قرار گرفته اقداماتي صورت پذيرفته است بطوريکه ورقه آلومینیومی به مساحت بیش از 20 هزار متر مربع که گرما را منعکس می کند در سقف کار گذاشته شده است. در زیر ورقه فلزی لایه ای از جنس اسفنج لاستیکی به ضخامت 15 سانتیمتر و در زیر این عایق مانعی به ضخامت 5 متر قرار دارد که از موثرترین عایق شناخته شده برای بشر مي‌باشد. همین عایق هواست که از تبدیل شدن پیست اسکی دبی به استخر شنا جلوگیری می کند. این عایق بندی آنقدر موثر است که حتی اگر سیستم خنک کننده از کار بیافتد 3 روز طول می کشد تا هوای پیست شروع به گرم شدن کند.

کپی و نشر آثار نشریه گردشگری مسافرنامه با ذکر منبع بلامانع است.

   مسافرنامه

جدیدترین پست ها در این دسته بندی

0 کامنت

دیدگاه خود را برای ما ارسال کنید

free html hit counter