تور باکو

تور باکو

نشریه گردشگری

19 آذر 1397
10 دسامبر 2018
2 رﺑﯿﻊ اﻟﺜﺎﻧﯽ 1440

با HelpX بدون پول سفر کنید

با HelpX بدون پول سفر کنید

اگر خاطرتان باشد در پستهای قبلی مسافرنامه درباره‌ی ووف صحبت کردیم نهادی بین‌المللی که به شما کمک می‌کند به هر جایی که می‌خواهید سفر کنید و در ازای کار در مزارع، در خانه‌ی صاحب مزرعه زندگی کنید. برای گردشگرانی که علاقه به کار کشاورزی دارند واقعا کار هیجان‌انگیزی است. اما اگر از مزرعه‌داری خوشتان نیاید چطور؟ اینبار مسافرنامه خبر خوشی برایتان دارد و آن این است که باز هم فرصت دارید تا سفری خارجی و رایگان داشته باشید.

این بار با هلپکس آشنا شوید. هلپکس یک سازمان بین‌المللی است که به سفرنوردان کمک می‌کند تا بدون پول یا کمترین هزینه سفر کنند و بتوانند به راحتی زندگی کنند.

هلپکس چیست؟

HelpX مخفف کلمه Help Exchange است؛ یعنی شما 4 یا 5 ساعت برای میزبانتان در روز کار می‌کنید و جای خواب و خوراک‌تان تامین می‌شود و لازم نیست پولی پرداخت کنید.

برعکس ووف که تنها گزینه شما کار در مزرعه است هلپکس گزینه‌های کاری بیشتری دارد. به جز اقامت در مزرعه‌های اورگانیک و غیر اورگانیک شما می‌توانید در لوژها، هاستل‌ها، خانه‌ی شخصی افراد و حتی به عنوان ملوان در یک قایق زندگی کنید. پس هلپکس اولین مزیتش تنوع در کارهایش است.

هدف از هلپکس تبادل فرهنگی بین میزبان‌ها و Helper (یعنی شما) است. برای شما این فرصت بوجود می‌آید که در مدت سفرتان در کشوری خارجی با افراد محلی بیشتر آشنا شوید، با آن‌ها زندگی کنید، تجربیات جدید بدست آورید، زبان خارجی آن کشور را بدون صرف هزینه‌ای یاد بگیرید و مهم‌تر از همه بدون پرداخت پول زندگی کنید.

چطور عضو هلپکس شویم؟

بعد از ورود به سایت هلپکس، در همان صفحه‌ی نخست گزینه‌ی Log-in را می‌بینید. روی این گزینه کلیک کنید با وارد کردن ایمیل و پسورد خود در سایت هلپکس ثبت نام کنید سپس شما به صفحه توضیحات تکمیلی در فرآیند ثبت‌نام هدایت می‌شوید. چند نکته‌ی مهم به عنوان قوانین Helpers در صفحه‌ی توضیحات تکمیلی وجود دارد که مهمترین آنها بشرح ذیل است:

- حتما با میزبان‌تان توافق کنید.

- از او درباره‌ی قوانین داخلی خانه و محل کارش بپرسید. پس سوال پرسیدن را در دستور کار بگذارید.

- اگر با میزبان هماهنگ کردید ولی نتوانستید به موقع پیش او بروید، حتما خبر بدهید. به هر حال بی‌انصافی است که با میزبان‌تان اینگونه رفتار کنید.

- به طور کلی بین 3 تا 6 ساعت کار روزانه منتظر شماست که بستگی به نوع فعالیت در خانه‌ی میزبان دارد.

- در ضمن خودتان را برای کار در شرایط سخت هم حاضر کنید.

- به محض رسیدن باید دفتر میزبان را با مشخصات خود پر کنید و پاسپورت‌ را نشانش دهید.

- هلپکس به شما توصیه می‌کند که کیسه‌ی خواب‌ خودتان را همراه داشته باشید. اگر ندارید، میزبان را در جریان بگذارید تا جای خواب خوبی در نظر بگیرد.

- میزبان و هلپکس هیچ تعهدی برای گرفتن ویزای شما ندارند. بنابراین درخواستی از آن‌ها نداشته باشید.

- از آنجایی که شما به صورت رایگان زیر نظر یک نهاد بین‌المللی کار می‌کنید پس ویزای کار احتیاج ندارید.

- ویزای توریستی بگیرید. بسته به هر کشوری شرایط ویزای توریستی متفاوت است که با جستجویی در اینترنت یا مراجعه به سفارت مربوطه می‌توانید ویزا را اخذ کنید.  

- برای اینکه با میزبان در ارتباط باشید باید حق عضویت کامل در سایت را بپردازید.

- هلپکس پیشنهاد می‌کند که حتما بیمه‌ی سفری داشته باشید و یک نسخه‌ی کپی از پاسپورت و برگه‌ی بیمه را به میزبان بدهید. با این کار به او نشان می‌دهید که شما قابل اعتماد هستید.

هلپکس ، مسافرنامه

بعد از انجام  نکات و قوانین بالا وارد صفحه‌ی بعدی می‌شوید. که در مورد جنسیت، تعداد و وضعیت تاهل در اینجا سوال پرسیده می‌شود. مرد مجرد، زن مجرد، زوج یا دو دوست؟

بعد از انتخاب این مرحله به مهم‌ترین مرحله‌ی عضویت میرسیم که پر کردن پروفایل شخصی است. اگر بتوانید به خوبی خودتان را معرفی کنید، شانس بیشتری دارید تا هرچه زودتر میزبانی پیدایتان کند.

البته بعد از پرداخت حق عضویت کامل خود شما هم می‌توانید به دنبال میزبان دلخواه بگردید و به او درخواست دهید.

مبلغ Premier membership یا همان عضویت دائم، 20 یورو برای دو سال است. با این نوع عضویت شما می‌توانید به تمام قسمت‌های سایت دسترسی داشته باشید: با میزبان‌های مختلف در تماس باشید، کامنت‌ها را بخوانید و در نهایت توافق کنید. از در قسمت پروفایل، شما باید مشخصات فردی، سوابق سفر، مکان مورد نظر برای کار کردن، توانایی‌ها، علاقمند‌ی‌ها، رژیم غذایی، سابقه‌ی کار داوطلبانه، طرز تفکر و مدرک تحصیلی را بنویسید. البته در کنار این موارد عکس هم یادتان نرود و همین‌جا باید بنویسید که به کدام کشورها دوست دارید بروید، از این طریق میزبان‌ها راحت‌تر می‌توانند شما را انتخاب کنند.

سعی کنید پروفایل‌ خود را هر چند وقت یکبار آپدیت کنید زیرا کمک بزرگی به شما می‌کند و از این طریق میزان فعال بودن شما برای دیگران محرز می‌شود. 

حق عضویت را چطور پرداخت کنم؟ مسلما باید از طریق ویزا یا مستر کارت این کار انجام شود. اگر مستر کارت ندارید از یک دوست یا آشنا کمک بگیرید.

همه چیز را بسنجید فکر می‌کنید کار در مزرعه چند روز برایتان جذاب است؟ 10 روز، یک ماه یا شاید بیشتر. برای اولین تجربه بهتر است از روزهای کمتر شروع کنید تا اگر شرایط میزبانی را دوست نداشته باشید، راحت‌تر بتوانید آنجا را ترک کنید.

نکته‌: قبل از اینکه درخواست میزبان را قبول کنید، سوال بپرسید، سوال بپرسید و سوال بپرسید. هر نکته‌ای که شاید به نظرتان بی ارزش باشد، با میزبان در میان بگذارید. ممکن است با دانستنش انتخاب بهتری داشته باشید. مثلا اگر محیط شلوغ و پر از بچه‌های قد و نیم‌قد فراری هستید، مسلما باید در پروفایل خود بنویسید که دنبال محیطی آرام هستید.

گیاه‌خوار یا گوشت‌خوار بودن هم مسئله‌ی مهمی در وعده‌های غذایی شماست که باید با میزبان در میان بگذارید.

از ساعات کاری و قوانین داخلی منزل بپرسید.

آگاهی از میزان مصرف حجم اینترنت، ساعت استفاده از تلویزیون و حتی آداب و رسوم خاص هر خانواده هم مهم هستند.

از طریق هلپکس می‌توانید به کشورهای مختلف سفر کنید و با فرهنگ واقعی مردم هر کشوری آشنا شوید.

چگونه اعتماد کنیم؟

مکن است برای انجام این کار وحشت به دل‌تان بیفتد و بترسید. ترس از عدم امنیت همیشه در سفرها وجود دارد اما همه چیز بستگی به خودتان دارد. اگر شما فقط یک روی سکه را می‌بینید پس به میزبان هم فکر کنید. به نظر شما برای میزبان دلهره‌آور نیست که فردی خارجی را به خانه‌ی خودش راه بدهد؟ پس مسئله‌ی امنیت دو طرفه است.

یکی از کارهایی که می‌توانید برای شناخت بیشتر و بهتر میزبان داشته باشید، مراجعه به رفرنس‌های سایت است. افرادی که رفرنس‌های زیاد، معتبر و خوبی دارند مسلما مطمئن‌تر هستند.

نکته‌ی آخر درباره‌ی امنیت هم درخواست کتبی میزبان از طریق سایت است. هیچوقت به صورت صوری با میزبان قرارداد نبندید. یادتان باشد این شمایید که شرایط را انتخاب می‌کنید.

 

کپی و نشر آثار نشریه گردشگری مسافرنامه با ذکر منبع بلامانع است.

در ادامه مسافرنامه از شما می‌خواهد تا با ثبت تجربیات سفرتان به صورت  سفرنامه  و یا ثبت نظر در مورد مطالب٫دیگر گردشگران را یاری رسانید و در ایجاد فرهنگ اشتراک گذاری تجربیات سفر سهیم باشید

 

 


جدیدترین پست ها در این دسته بندی

0 کامنت

دیدگاه خود را برای ما ارسال کنید

free html hit counter