تور باکو

تور باکو

نشریه گردشگری

29 مهر 1397
21 اکتبر 2018
11 ﺻﻔﺮ 1440

دیواره بزرگ مرجانی استرالیا-گریت برییر ریف

دیواره بزرگ مرجانی استرالیا-گریت برییر ریف

دیواره بزرگ مرجانی به مجموعه عظیمی از صخره‌های مرجانی گفته می‌شود که در شرق استرالیا و در اقیانوس آرام و دریای کورال قرار گرفته‌اند. «دیواره بزرگ مرجانی» بزرگ‌ترین مجموعه صخره‌های مرجانی در دنیا به شمار می‌آید. این مجموعه بزرگ، شامل بیش از سه هزار صخره و نهصد جزیره مختلف است که به صورت نواری در در دریای کورال در شرق ایالت کوئینزلند کشیده شده‌اند و در مجموع بیش از سیصد هزار کیلومتر گستردگی و ۲۶۰۰ کیلومتر طول دارند. گفته میشود دیواره بزرگ مرجانی از فضا نیز قابل مشاهده است.

 • صخره‌های مرجانی بزرگ استرالیا که در شمال شرقی ساحل استرالیا واقعند بزرگ‌ترین صخره‌های آبی جهان هستند. این صخره‌ها طولی بیش از ۲۰۳۰ کیلومتر دارند و مساحتی حدود ۲۰۷۰۰۰ کیلومتر مربع را تحت پوشش قرار می‌دهند. این تنها ساختار موجودات زنده‌است که از فضا قابل مشاهده‌است. صخره‌های آبی توسط بیش از ۴۰۰ گونه از جانوران مرجانی ظریف تشکیل شده‌اند که در آبهایی به عمق ۳۰ متر زندگی می‌کنند. صخره‌های مرجانی با ۱۵۰۰گونه از ماهی‌ها، ۴۰۰۰ گونه از نرم تنان از جمله: صدفهای غول پیکر خوراکی، تعداد زیادی اسفنج، شقایق‌های دریایی،خرچنگ‌ها و کرم‌ها، سرشار از زندگی هستند. در سالهای اخیر احتمال خطر نابودی دیواره بزرگ مرجانی استرالیا به علت تغییرات آب و هوایی همچنین آلودگی های زیست محیطی به شدت بالا رفته است.

 • دیواره بزرگ مرجانی استرالیا-گریت برییر ریف

  • جنگلهای مرجانی استوایی از صخره‌های مرجانی معمولاً به عنوان جنگلهای استوایی اقیانوس‌ها یاد می‌شود، زیرا آنها مانند جنگلهای مناطق استوایی، شامل تعداد بسیاری از گونه‌های مختلف هستند. از تعداد ۱۶۰ هزار گونه دریائی شناخته شده، در حدود ۳۵ الی ۶۰ هزار آنان در صخره‌های مرجانی زندگی می‌کنند. این گروه جمعاً یک سوم از ۲۵۰۰۰ گونه انواع ماهیها را تشکیل می‌دهد. با این وجود دانشمندان تخمین می‌زنند که ۹۰ درصد از گونه‌هایی که بر روی صخره‌های مرجانی زندگی می‌کنند، هنوز شناسائی نشده‌اند. بسیاری از این گونه‌های ناشناخته احتمالاً بسیار کوچک بوده و در سوراخها و شکافهای موجود در صخره‌های مرجانی زندگی می‌کنند.

  صخره‌های آبی بسیار ظریفند و به سادگی تخریب می‌گردند و سالها طول می‌کشد تا بازسازی شوند. برای مثال یک مرجان مغزی ۲۰ سال طول می‌کشد تا به اندازه سر یک انسان رشد کند. بیشتر صخره‌های مرجانی دنیا اکنون تخریب شده‌اند و در بعضی مناطق مانند فیلیپین کاملاً نابود گشته‌اند. خطرات عمده‌ای که صخره‌های آبی را تهدید می‌کنند عبارت‌اند از: صنعت توریسم، لایروبی و احیاء زمین جهت ساختن هتلها، فرودگاه‌ها و بندرگاه‌ها، جمع‌آوری مرجان‌ها و صدف‌ها برای یادگاری، ساختن جاده‌ها و خانه‌ها، آلودگی توسط سم دفع آفات و کودهای کشاورزی، تخلیه فاضلابها و نشت سوختها. همچنان که درختان جنگلها قطع می‌شوند خاک و گل و لای توسط باران شسته شده و به صخره‌های آبی ریخته می‌شود و پولیپهای مرجانی ظریف را خفه می‌سازد و صخره‌های آبی را نابود می‌کند.

   

  از این تپه های مرجانی در کویینزلند سالانه تعداد بسیار زیادی توریست دیدن میکنند که درآمدی بیشتر از 3 میلیارد دلار نصیب دولت استرالیا می کند. بیشتر نواحی این ریف تحت حفاظت محیط زیست استرالیا هستند و فقط امکان بازدید بخشهایی از آن برای توریست ها وجود دارد. 

  یک تپه مرجانی که ششصد و پنجاه میلیون سال قدمت دارد و ده برابر تپه های مرجانی گریت باریر(دیواره بزرگ مرجانی) وسعت دارد،در منطقه ای دورافتاده در استرالیا کشف شد.دانشمندان معتقدند این تپه مرجانی که تنها تپه مرجانی با این قدمت در جهان است، ممکن است در بردارنده قدیمی ترین نمونه های زندگی جانوری باشد.این تپه مرجانی را سه دانشمند از ملبورن در جنوب استرالیا کشف کرده اند. تپه مذکور پنج تا ده میلیون سال در یک دوره حاره مابین دو عصر یخی می زیسته است. به گفته دانشمندان این تپه مرجانی هم چنین می تواند تغییرات آب و هوایی دوران نخست شکل گیری زمین را نشان دهد.

کپی و نشر آثار نشریه گردشگری مسافرنامه با ذکر منبع بلامانع است.

در ادامه مسافرنامه از شما می‌خواهد تا با ثبت تجربیات سفرتان به صورت  سفرنامه   و یا ثبت نظر در مورد مطالب٫دیگر گردشگران را یاری رسانید و در ایجاد فرهنگ اشتراک گذاری تجربیات سفر سهیم باشید


جدیدترین پست ها در این دسته بندی

0 کامنت

دیدگاه خود را برای ما ارسال کنید

free html hit counter