تور باکو

تور باکو

نشریه گردشگری

29 مهر 1397
21 اکتبر 2018
11 ﺻﻔﺮ 1440

جاذبه های گردشگری کشمیر هندوستان

 جاذبه های گردشگری کشمیر هند

جامو و کشمیر ایالتی در شمال غربی هندوستان است. مرکز تابستانی این ایالت شهر سرینگار و مرکز زمستانی آن شهر جامو است. بیشتر خاک این ایالت در رشته کوه‌های هیمالایا قرار گرفته است. این ایالت از شمال شرقی با جمهوری خلق چین مرزهای مشترک دارد و با ایالت‌های هیماچال پرادش و پنجاب هند از جنوب و بخش تحت نظارت پاکستان ِ کشمیر معروف به کشمیر آزاد و گلگت-بلستان از غرب و جنوب غرب هم‌مرز است. جامو و کشمیر در گذشته بخشی از حکومتِ امیرنشین تحت‌الحمایهِ بریتانیایِ کشمیر و جامو بود. بر سر حاکمیت این منطقه بین کشورهای چین، هند و پاکستان مناقشه است و هر یک بخش‌هایی از آن را تحت کنترل خود دارند. ایالت جامو و کشمیر که پرجمعیت‌ترین بخش کشمیر است تحت کنترل هند قرار دارد و توسط پاکستان به‌نام کشمیر اشغال‌شده هند نامیده می‌شود.

کشمیر، مسافرنامه

هندی‌ها هم به طور متقابل بخش پاکستانی کشمیر را کشمیر اشغال‌شده پاکستان می‌خوانند. منطقه اقصای چین در شمال کشمیر هم که تحت تصرف چین است مورد ادعای هند بوده و دولت هندوستان آن را جزو ایالت جامو و کشمیر می‌داند. ایالت جامو و کشمیر به سه ناحیه تقسیم می‌شود: جامو، دره کشمیر و لِداخ. این ایالت دارای جاذبه‌های گردشگری بی‌شماری است. به «دره کشمیر» به سبب دورنماهای زیبا و رشته‌کوه‌های شگفت، « بهشت روی زمین» گفته می‌شود و «جامو» به «محل معابد جذاب» معروف است که همه ساله صدها هزار زائر هندو آن‌ها را زیارت می‌کنند. «لداخ» نیز به سبب کوه‌های دور از دسترس و زیبا و همچنین فرهنگ بودایی به « تبت کوچک» شهره است. جمعیت این ایالت در سرشماری سال ۲۰۱۱ بیش از ۱۲٬۵۴۸٬۹۲۶ نفر بوده است. سرینگار با ۱٬۱۹۲٬۷۹۲ نفر و جامو با ۹۵۱٬۳۷۳ نفر پرجمعیت‌ترین شهرهای این ایالت هستند.

دره بهشت کشمیر، مسافرنامه

جامو و کشمیر تنها ایالت هند با اکثریت مسلمان است. ۶۷٪ جمعیت این ایالت پیرو اسلام هستند و در دره کشمیر این آمار به ۹۵٪ می‌رسد. این ایالت اجتماع پرتحرکی از هندوها، سیکها و بوداییها را داراست.  بیشتر مردم جامو و کشمیر به زبانهای کشمیری، اردو، دوگری، پاهاری، بالتی، لاداکی، پنجابی، گوجری، و دادری صحبت می‌کنند. اما زبان اردو با الفبای اردو زبان اداری این ایالت است و اغلب مردم به زبان‌های هندی و انگلیسی به‌عنوان زبان دوم تکلم می‌کنند.

زبان رسمی و دولتی کشمیر، اردو است هیچ ایالتی در بیست و هفت ایالت هند، غیر از کشمیر، زبان اردو، زبان رسمی نیست. زبان رسمی در دانشگاه‌ها و مدارس عمدتاً انگلیسی و گاهی هم اردو است. کشمیر به خاطر مناظر زیبا و میراث فرهنگی غنی از سوی اقبال لاهوری به ایران صغیر معروف شد. 

کشمیر بین قله های پوشیده از برف و دره های سرسبز در شمالی ترین قسمت شبه قاره هند واقع شده است. دریاچه ها و رودخانه های زیبا، مراتع و قله های پوشیده از برف و همچنین دشت گل های رنگارنگ همگی باعث شده اند که این مکان، یک مکان مناسب برای سفر های رمانتیک و ماه عسل شود و به همین دلیل است که این شهر به شهر محبوبی تبدیل شده است.

جاذبه های گردشگری کشمیر هند

 سرینگر کشمیر ، مسافرنامه

سرینگر، زیباترین و بهترین حالت طبیعت

بدون شک سرینگر یکی از زیباترین مکان هایی است که می توانید در کشمیر و همچنین در هند ببینید. قایقرانی، کوه پیمایی، اسکی روی آب و تماشای پرندگان و … کارهایی است که می توانید در سرینگر انجام دهید. بهترین ماه برای سفر به سرینگر ماه های ژوئن تا اکتبر است و اگر به برف و همچنین فعالیت های برفی علاقه دارید، بهتر است که در ماه های دسامبر و ژانویه به سرینگر سفر کنید. هنگام سفر به سرینگر پیشنهاد می کنیم که در خانه های قایقی اقامت کنید.

گولمارگ کشمیر ، مسافرنامه

گولمارگ، بهشت ماجراجویان و دوست دارن اسکی

گولمارگ، بهشت ماجراجویان و دوست دارن اسکی این منطقه به "دشت گل ها" نیز معروف است. از شگفتی های این منطقه این است که حتی در زمان هایی که کوه ها پوشیده از برف هستند، گل های زیبایی روی آن ها روییده اند و منظره زیبایی را خلق کرده اند. بهترین ماه برای سفر ماه های ژوئن تا اکتبر است و اگر به برف علاقه مند هستید، بهترین ماه دسامبر و ژانویه است. شما می توانید در این منطقه دوچرخه سواری کوهستانی بکنید. همچنین اگر در زمستان آمدید، اسکی را نیز تجربه کنید و سوار تله کابین شده و منظره زیبای کوه ها و دره ها را تماشا کنید.

سونامارگ کشمیر، مسافرنامه

سونامارگ این منطقه به دشت طلا معروف است. با داشتن گلزار ها و کوه های بسیار زیبا، منظره ای چشم نواز و خارق العاده را به نمایش می گذارد که هرکسی در عمرش یک بار باید این مکان زیبا را ببیند. بهترین ماه برای سفر، ماه های ژوئن تا اکتبر و برای دوست داران برف ماه های دسامبر و ژانویه است. بهترین کاری که در این منطقه می توانید انجام دهید، کوهنوردی، چادر زدن و همچنین پیاده روی در طبیعت است.

 

له، (LEH) سرزمین ماجرا جویان

له، سرزمین ماجرا جویان له، یکی از بهترین مکان های کشمیر برای مسافرت های تابستانی است. کوه های بلند، دریاچه های کوهستانی و همچنین طبیعت فوق العاده عجیب و زیبای این منطقه، همچون سرزمین قصه ها می باشد. این منطقه آمیزه ای از زیبایی و عشق است و طبیعت خیره کننده آن همیشه مورد رضایت گردشگران بوده است. آوریل تا ژوئن و همچنین سپتامبر تا اکتبر بهترین ماه هایی هستند که می توانید به این منطقه سفر کنید، چرا که بیشتر مکان های این منطقه در طی بارش سنگین برف بعد از نوامبر بسته خواهند بود. کوه نوردی و همچنین دوچرخه سواری در کوهستان یک خاطره فراموش نشدنی برایتان رقم خواهد زد.

کشمیر ، مسافرنامه

کوپوارا، تاج کشمیر

کوپوارا، تاج کشمیر مراتع زیبا و سرسبز رشته کوه های هیمالیا و چشمه های زلال آب، کوپوارا را به یکی از مقاصد گردشگری محبوب در کشمیر کرده است. بهتر است بدانید این شهر یک تجسم زیبایی از کشمیر است. بهترین ماه های سفر به این شهر از ماه آپریل تا اکبر است. هنگام آمدن به کوپوارا، از دره لولاب و هچنین آرامگاه های صاحب قمر رشی و شیخ بابا بهرام دیدن کنید.

کشمیر ، مسافرنامه

کاثوآ، شهر صوفیان

کاثوآ، شهر صوفیان دوست داران تاریخ که مایل هستند گذشته کشمیر را بدانند، بهتر است که سفر به این شهر را در برنامه خود بگنجانند. این شهر که در کنار رودخانه واقع شده است، یک فضای زیبا و آرام را به نمایش می گذارد. فصل تابستان بهترین فصل برای سفر به این شهر است. اگر از دوست داران تاریخ هستید، قلعه جازروتا یکی از قلعه های بسیار قدیمی این منطقه است که حتما باید آن را ببینید و همچنین پیک نیک کردن در کنار سد اوژ را نیز فراموش نکنید.

کشمیر ، مسافرنامه

کارگیل، شهر فراموش نشدنی

کارگیل، شهر فراموش نشدنی مردم هندوستان با شنیدن اسم این شهر قلبشان می لرزد، نه تنها این شهر گذشته دردناک و غمگینی دارد، بلکه فضای شهر نیز خیلی لطیف و با احساس است. بهترین زمان برای سفر به این شهر از ماه مارس تا ژوئن است. کارهایی که می توانید در این شهر انجام دهید، این است که در کوه های نان کوه نوردی کنید و همچنین از دره ی سورو نیز دیدن کنید. دیدن مولبک گومپا، شرگول، اوگیان دزونگ و همچنین واخا رگیال را فراموش نکنید.

پولواما، شهر رنگ ها

پولواما، شهر رنگ ها این شهر چند رنگ با آب و هوای مهربان و همچنین مزارع خوش عطر زغفران یکی از مقاصد محبوب گردشگری است. مردم این شهر نیز خیلی خوش دل و مهربان هستند. بهترین زمان برای سفر به این شهر از ماه آپریل تا اکتبر است. در فصل تابستان می توانید کوه نوردی و همچنین صخره نوردی کنید و در فصل زمستان نیز اسکی کنید.

کشمیر ، مسافرنامه

پاهالگام، شهر پر از طراوت

پاهالگام، شهر پر از طراوت با آمدن به این شهر کوچک که به شهر آرامش مشهور است، تمامی نگرانی ها و استرس خود را فراموش خواهید کرد. بهترین ماه برای سفر ماه های ژوئن تا اکتبر و برای دوست داران برف ماه های دسامبر و ژانویه است. این منطقه به داشتن جنگل های درخت کاج نیز مشهور است. هنگام سفر به این شهر فراموش نکنید که از دره های بتاب و آرو دیدن کنید و همچنین قایقرانی و سوارکاری را نیز فراموش نکنید.

کشمیر ، مسافرنامه

همیس، شهر ناشناخته

همیس، شهر ناشناخته این شهر ناشناخته که فقط یک روستای کوچک، صومعه و پارک ملی دارد، یکی از مکان های محبوب علاقه مندان به حیات وحش است که اغلب در تابستان برای دیدن گونه های نادر پلنگ های برفی به پارک ملی این منطقه می آیند. بهترین زمان سفر به این منطقه از ماه می تا جولای است. هنگام سفر به این منطقه از صومعه و همچنین پارک ملی همیس دیدن کنید.

ویزا هند ، مسافرنامه

ویزای توریستی هند

از طریق سفارت هند در تهران به صورت یک ماهه صادر می‌شود و امکان تمدید آن در این کشور وجود ندارد. جهت تقاضای ویزای هند، انگشت‌نگاری و در بعضی موارد مصاحبه انجام می‌شود و حضور متقاضی الزامی است. آدرس سفارت هند در تهران : تهران، خیابان شهید مطهری، خیابان میرعماد، شماره ۴۶ تلفن : ۵-۸۸۷۵۵۱۰۲-۰۲۱ آدرس اینترنتی: www.indianembassy-tehran.ir اولین مرحله برای درخواست ویزای هند، تکمیل فرم ویزای هند است. این فرم باید در دو نسخه و برای هر کدام از همراهان به صورت جداگانه تکمیل و عکس متقاضی نیز به آن الصاق شود.

مدارک مورد نیاز برای ویزای هند

یک: شناسنامه ایرانی کپی از تمام صفحات

دو: گذرنامه اعتبار گذرنامه باید حداقل شش ماه بیشتر از پایان مدت زمان ویزای درخواستی باشد. کپی را باید از صفحات یک تا پنج گذرنامه و همین‌طور صفحاتی که در آن‌ها مهر ویزا خورده، تهیه کنید.

سه: دو قطعه عکس رنگی در ابعاد ۴*۶ با زمینه روشن که شبیه به چهره‌ی فعلی متقاضی باشد. توجه: در صورتی که اسامی همراهان در گذرنامه‌ی درخواست‌کننده‌ی ویزا ذکر شده باشد، برای هر کدام از همراهان باید دو قطعه عکس رنگی در مدارک درخواست‌کننده موجود باشد.

چهار: آدرس محل سکونت، شغل و محل کار متقاضی به صورت کامل و دقیق

پنج: بلیط رفت و برگشت هواپیما به مقصد هند

شش: رزرو قطعی هتل برای مدت اقامت مورد نظر

هفت: فرم مشخصات فردی برای هر متقاضی که باید تکمیل شود.

از زمانی که مدارک لازم تحویل بخش ویزای سفارت هند می‌شود تا صدور ویزا، معمولا ۱۰ روز کاری تا دو هفته طول می‌کشد. قیمت ویزای هند، حدود ۴۶۰ هزار تومان است که زمان ارائه‌ی مدارک از متقاضی دریافت می‌شود.

 

کپی و نشر آثار نشریه گردشگری مسافرنامه با ذکر منبع بلامانع است.

در ادامه مسافرنامه از شما می‌خواهد تا با ثبت تجربیات سفرتان به صورت سفرنامه و یا ثبت نظر در مورد مطالب٫دیگر گردشگران را یاری رسانید و در ایجاد فرهنگ اشتراک گذاری تجربیات سفر سهیم باشید

 

جدیدترین پست ها در این دسته بندی

0 کامنت

دیدگاه خود را برای ما ارسال کنید

free html hit counter