تور باکو

تور باکو

نشریه گردشگری

27 تیر 1397
18 ژوئیه 2018
6 ذی اﻟﻘﻌﺪه 1439
شما اینجا هستید : ارمنستان / ارمنستان

ارمنستان

ارمنستان

جمهوری ارمنستان ( به ارمنی هایستان) کشوری در قفقاز جنوبی (ماورای قفقاز) به پایتختی ایروان است که وسعت آن حدود ۲۹۸۰۰ کیلومتر مربع است و حدود ۳ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر جمعیت را در خود جای داده است.

ارمنستان از شمال شرقی با جمهوری آذربایجان ، از غرب و شمال غربی با ترکیه، از جنوب غربی با نخجوان و از جنوب با ایران ( شمال آذربایجان شرقی ) همسایه است و دارای ۳۵ کیلومتر مرز مشترک با ایران می باشد که عموما در حاشیه رودخانه ارس است.

وجه تسمیه هایستان برگرفته از نام بنیانگذار آن" هایک" نتیجه نوح پیامبر (هایک به معنای سرزمین) می باشد که بر اساس نوشته موسس خورناتسی مورخ ارمنی،در سال ۲۴۹۲ پیش از میلاد "بل" پادشاه بابل را شکست داد و قوم ارمنی را در منطقه آرارات بنیان گذاشت.در زمان خاندان یرواندونی روند تشکیل قوم ارمنی به مرحله پایانی خود رسید و در زمان آرتاشس اول ،وی ارمنستان بزرگ را ایجاد کرد.

ارمنستان در ادوار مختلف تاریخ بارها تحت سلطه حکومتها و کشورهای مختلف درآمد تا اینکه در تاریخ ۲۱ سپتامیر ۱۹۹۱ پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی به عنوان جمهوری ارمنستان اعلام شد.

دین رسمی کشور ارمنستان دین مسیحی است.در دوره اشکانی دین مسیحیت را به عنوان دین رسمی حکومت خود پذیرفتند و اولین کلیسای مسیحی ارمنی توسط گریگور در اقارشاپات (اجمیازدین فعلی) در سال ۳۰۳ میلادی ساخته شد و این کلیسا امروزه نیز مقر اصلی کلیسای ارمنی است.

زبان رسمی در این کشور ارمنی و ۹۹ درصد نیز از یک قومیت هستند. آشوری ها، ایزدی ها، مالاگان ها، یهودی ها، گرجی، آلمانی و یونانی تنها یک درصد جمعیت این کشور را تشکیل می دهند.

واحد پول ارمنستان درام است .۶۰٪ اشتغال مردم کشاورزی و ۴۰٪ دیگر نیز در صنعت،ماهیگیری و صادرات محصولات تولیدی اشتغال دارند.

ارمنستان کشوری کوهستانی ،سردسیرو پرباران است. دریاچه سوان بزرگترین دریاچه ارمنستان است و رودهایی نیز در این کشور جریان دارند که بعضی به این دریاچه می ریزند و بعضی دیگر نیز به رود کر می پیوندند.عمده ترین رودها بخشی از رود ارس است.دریاچه های کوچک مانند آکتا،آر پی،آیگر،کاری،پارز،لسینگ و ایروان نیز در ارمنستان وجود دارند.

ارمنستان دارای کوه های متعدد و پوشش گیاهی متنوع می باشد.

ارمنستان ۱۱ استان دارد که مهم ترین آنها ایروان می باشد.دیگر استانهای مهم ارمنستان عبارتند :از کوتایک، تاووش، وایوتس جور، آرماویر، آرارات، سیونیک و ...

سرژ سارکسیان رئیس جمهور فعلی کشور ارمنستان است. رئیس جمهور در جمهوری ارمنستان با رای مستقیم مردم برای مدت ۵ سال انتخاب می شود و تا دو دوره نیز می تواند به فعالیت ادامه دهد مجلس در ارمنستان دارای ۱۳۱ نماینده است که آنها نیز با رای مردم برای یک دوره ۴ ساله انتخاب و فعالیت می کنند.

 

کپی و نشر آثار نشریه گردشگری مسافرنامه با ذکر منبع بلامانع است

   مسافرنامه

جدیدترین پست ها در این دسته بندی

0 کامنت

دیدگاه خود را برای ما ارسال کنید

free html hit counter