تور باکو

تور باکو

نشریه گردشگری

04 ژوئن 1397
25 2018
12 ﺷﻮال 1439
شما اینجا هستید : امارات / خور دبي

خور دبي

خور دبی

یکی ديگر از جاذبه‌های گردشگری امارات دبی ، خور دبي است که یک نهر آب شور می باشد و شما را با چشم اندازهای زیبا و با لطافت و نسیم سحر انگیز رو برو خواهد نمود. بازتاب پرتو آفتاب از آب نیلگون دریا و خور، صحنه‌اي دل‌انگير را براي شما به ارمغان مي‌آورد. خور در واقع یک پیش آمدگی رودخانه شکل است که از خلیج فارس به داخل خاک دبی در امارات متحده عربی کشيده شده است.

 

خور دبی شهر را به دو قسمت اصلی به نامهای بر دیره و بر دبی تقسیم کرده ‌است و در نهایت این پیش آمدگی تا منطقه‌ای قلاب شکل که پناهگاه حیات وحش نيز مي‌باشد به نام راس الخور ادامه و اتمام مي‌يابد. در راس‌الخور، خور کمی عریض تر است و دو قسمت جزیره مانندي در آن واقع است که گاهی محل استراحت پرندگان مهاجر و مرغان دریایی است.

 

این نهر برای اوّلین بار در سال 1961 لایروبی شد تا کشتی‌ها بتوانند از طریق نهر گذر کنند همچنين در دهه‌های 60 و 70 ميلادي نيز مجددا لایروبی گشت تا بتواند لنگرگاهی برای کشتی های محلّی و ساحلی تا حدود 500 تُن باشد و باعث توسعه صادرات مجدد گرديد که اين امر به دبی برتری خاصی نسبت به شارجه، که دیگر مرکز تجارت بزرگ منطقه در آن زمان بود، بخشید.

پل المکتوم، نيز در سال 1963 در اين منطقه ساخته شد که در واقع اولین پلی است که بر دبی و دیره را به هم متصل می کند. این خور، کلوپ گلف و قایقرانی خور دبی را در خود جای داده است که برگزار کننده ی تورنمنت های ۱۸ خانه ای گلف است، و نیز شامل باشگاه، محل اسکان و هتل پارک هیات نيز می‌باشد.

 

ساختمانهای تاریخی وخانه‌های قدیمی مزین با دکورهای گچ بری، وبادگیرهای مجلل منظره‌ای دل‌انگیز خاصی را به خور داده است. در دهانه خور دبی کشتی‌های مختلف درحال حرکت هستند، ودخول وخروج کشتی‌های مختلف باری ومسافرتی از دهانه خور منظری بی نظیری به وجود آورده‌اند. در سمت مغرب خور رستوران‌های متعدی وجود دارد که غذاهاي خوشمزه و مختلفي به گردشگران تقدیم می‌کند. این رستوران‌ها در ناحیه‌ای که شندغه می‌نامند واقع شده‌است. از اماکن دیدنی شندغه در کرانه غربی خور دبی ميتوان دهکده ميراثي، دهکده غوص، خانه شيخ سعيد بن مانع المکتوم حاکم پيشين دبي ، مساجد تاريخي ، موزه اسکناس و تمبرهاي تاريخي و از اماکن ديدني در قسمت شرقي خور دبي مي‌توان ساختمان‌های زیبا ومجلل، کتابخانه عمومی، هتل‌های مدرن پنج ستاره‌، بازارهای سنتی ، اسکله کشتی‌های باری و تجارتی در جانب خور، وایستگاه قایق‌های تاریخی که بیش از یک قرن در خور دبی فعالیت دارند و به نام العَبرَه معروف است. نام برد.

کپی و نشر آثار نشریه گردشگری مسافرنامه با ذکر منبع بلامانع است.

   مسافرنامه


جدیدترین پست ها در این دسته بندی

0 کامنت

دیدگاه خود را برای ما ارسال کنید

free html hit counter