تور باکو

تور باکو

نشریه گردشگری

05 فروردین 1398
25 مارس 2019
19 رﺟﺐ 1440
شما اینجا هستید : ارمنستان / زبان ارمنی

زبان ارمنی

زبان ارمنی

زبان ارمنی امروزی دارای دو گونه ی ارمنی شرقی و ارمنی غربی و حدود شصت گویش است. وجود گونه ی شرقی و غربی در زبان ارمنی به این دلیل است که بخشهای شرقی و غربی ارمنستان چندین سده زیر سلطه حکومتهای گوناگون قرار داشته و مردم آن با زندگی در محیط فرهنگی، اقتصادی و سیاسی متفاوت راه جداگانهای در پیشبرد زبان و فرهنگ ملی خود پیش گرفتهاند.

زبان ارمنی ویژگی‏هایی دارد که می‏توان آن ها را بهصورت زیر دسته بندی کرد‏:  

۱ـ زبانی است منشعب از زبان اصلی هند و اروپایی، که مانند گروه زبان‏های ایرانی، یونانی، ژرمن و غیره از شاخه ‏های آن زبان است، با این تفاوت که تنها زبان شاخه خود است و همچنین هیچ زبان دیگری از آن منشعب نشده است.

۲ـ زبانی است که از نظر نوشتاری قدمت بسیار دارد. همین قدمت موجب شده است که ارزش تاریخی نیز داشته باشد.

قدیمیترین نوشته هایی که به این زبان برجای مانده متعلق به سده ۵م. است و به دو دسته تألیف و ترجمه تقسیم می‏شوند. برخی از تألیفات مهم سده ۵م. عبارت اند از: «زندگی مسروپ ماشتوتس» نوشته کوریون، «تاریخ ارمنیان» نوشته آگاتانگغوس که اولین کتاب تاریخی ارمنی است. «تاریخ ارمنیان» نوشته پاوستوس بوزند، «تاریخ ارمنیان» نوشته غازار پاربتسی، «در رد فرقه‏ها» نوشته یزنیک کقباتسی، «تاریخ وارتان و جنگ ارمنیان» اثر یِغیشه و «تاریخ ارمنیان» اثر مُوسِس خورِناتسی نیز از آثار برجسته تاریخنگاری سده ۵م. است.

دسته دوم نوشته‏ هایی که به دست ما رسیده، ترجمه‏ هایی است که از آثار دیگر ملل به زبان ارمنی انجام شده است. اولین اثری که به ارمنی ترجمه شد کتاب مقدس بود که به دست مسروپ ماشتوس و شاگردانش، و با کمک ساهاک کاتولیکوس، رهبر دینی ارمنیان، انجام گرفت. ترجمه آثار ارزشمند یونانی و سریانی و غیره، نه تنها بر غنای زبان ارمنی افزود بلکه موجب نجات برخی آثار مهم شد که اصل آن اکنون از بین رفته است. از جمله نوشته‏ های ارزشمندی که تنها ترجمه ارمنی آن‏ها به دست ما رسیده آثار فیلون اسکندریه‏ای است. تعداد هشت جلد از پانزده جلد نوشته‏ های او فقط از طریق ترجمه ارمنی محفوظ مانده است. همچنین آثاری از اوسبیوس سزاریایی، ایرنائوس لوگدونی ،ایسیکوس اورشلیمی و بسیاری دیگر، تنها به لطف ترجمه ارمنی آن باقی مانده است. 

۳ـ زبانی است که بار سیاسی سنگینی بر دوش کشیده است. ارمنیان در طول تاریخ چندهزارساله خود، بیش از دو هزار سال فاقد حکومتی ملی و مستقل بوده‏اند و زبان ارمنی نیز از مراقبت‏ها و حمایت‏های دولتی محروم بوده است. در همین دوره های فاقد دولت و پادشاه بود که زبان ارمنی وظیفه رهبری و متحد کردن آن‏ها را به عهده گرفت. تاثیرات سلطه اقوام بیگانه بر ارمنستان بر روی زبان ارمنی کاملا قابل مشاهده است.

۴ـ زبانی است دارای مجموعه غنی آواها. بهمین دلیل توانسته است تلفظ‏ های دشوار دیگر زبانها را به درستی ضبط کند و نگاه دارد. همچنین دارای آواهایی است که در هیچ یک از زبان‏های هند و اروپایی یافت نمی‏شود. در زبان ارمنی می‏توان واژه‏ هایی بسیار کهن از زبان‏های پارتی و پارسی میانه یافت که در اثر تماس ارمنیان با ایرانیان، وارد زبان ارمنی شده و با تلفظ درست خود تا امروز باقی مانده است. بهمین خاطر زبان ارمنی را می‏توان پشتوانه معتبری برای واژه گزینی و بازسازی واژه‏ های گمشده پارسی شمرد.

۵ـ زبانی است با نظام آوایی خاص خود. هر نشانه ی آن نماینده ی یک آوا است و هر آوا را تنها با یک نشانه می‏توان نمایش داد. هم مصوت‏ها و هم مصمت‏ها دارای نشانه هستند و نوشته می‏شوند. این ویژگی زبان ارمنی را از زبان‏های فارسی و عربی دور و به زبان یونانی نزدیک می‏کند. از طرفی کاربرد حروف مرکب آن نیز بسیار نادر است در حالی که در زبان‏های معتبر اروپایی این ضعف بسیار چشمگیر است. یعنی تا اندازهی زیادی، از اصل «یک نشانه برای یک آوا، و یک آوا برای یک نشانه» پیروی می‏کند.

مسافرنامه

الفبای ارمنی در سال ۴۰۵ میلادی توسط مسروپ ماشتوتس اختراع شد. مسروپ ماشتوتس کشیش مسیحی بود که به همراه شاگردانش به سراسر ارمنستان سفر میکرد و به ترویج مسیسحت می پرداخت. الفبای ارمنی از چپ به راست نوشته می شود و دارای ۳۸ حرف می باشد.

نام حرف  

حروف کوچک

حروف بزرگ

تلفظ

ارزش عددی

Ayb

ա

Ա

آ

1

Ben

բ

Բ

ب

2

Gim

գ

Գ

گ

3

Da

դ

Դ

د

4

Yech`

ե

Ե

اِ، یِ

5

Za

զ

Զ

ز

6

Eh

է

Է

اِ

7

Ët`

ը

Ը

آ

8

T`o

թ

Թ

ت

9

Zhe

ժ

Ժ

ژ

10

Ini

ի

Ի

ای

20

Liun

լ

Լ

ل

30

Xeh

խ

Խ

خ

40

C'a

ծ

Ծ

تس

50

Ken

կ

Կ

ک

60

Ho

հ

Հ

ه

70

Dz'a

ձ

Ձ

دز

80

Ghat

ղ

Ղ

غ

90

Cheh

ճ

Ճ

چ

100

Men

մ

Մ

م

200

Yi

յ

Յ

ی

300

Nu

ն

Ն

ن

400

Sha

շ

Շ

ش

500

Vo

ո

Ո

اُ، وُ

600

Ch`a

չ

Չ

چ

700

Peh

պ

Պ

پ

800

Jheh

ջ

Ջ

ج

900

Rra

ռ

Ռ

ر

1000

Seh

ս

Ս

س

2000

Vew

վ

Վ

و

3000

Tiun

տ

Տ

ت

4000

Reh

ր

Ր

ر

5000

C`o

ց

Ց

تس

6000

Hiun

ւ

Ւ

و

7000

P`iur

փ

Փ

پ

8000

K`eh

ք

Ք

ک

9000

Oh

օ

Օ

اُ

10000

Feh

ֆ

Ֆ

ف

20000

کپی و نشر آثار نشریه گردشگری مسافرنامه با ذکر منبع بلامانع است.

   مسافرنامه


جدیدترین پست ها در این دسته بندی

0 کامنت

دیدگاه خود را برای ما ارسال کنید

free html hit counter