تور باکو

تور باکو

نشریه گردشگری

05 فروردین 1398
25 مارس 2019
19 رﺟﺐ 1440
شما اینجا هستید : ارمنستان / قلعه - موزه اربونی

قلعه - موزه اربونی

قلعه  - موزه اربونی

ErebuniMuseam Archaeological Preserve Republic of Armenia

قلعه اربونی

قلعه اربونی در آرین برد بین نورآرش و وارداشن در جنوب شرقی ایروان واقع شده است که توسط آرگیشتی اول یکی از بزرگترین پادشاهان اورارتو در ۷۸۲ پیش از میلاد ساخته شد که این تاریخ و موضوع از سنگ نبشته ای که در قلعه اربونی پیدا شد بیان شده است.

مسافرنامه

کاخ به سه بخش تقسیم می شود: مذهبی، سلطنتی و اقتصادی.

بخش مذهبی در سمت جنوب غربی واقع شده است. معبد خدای خدایان "خلدی" در داخل ساختمان برج در سالنی ستوندار واقع شده و دیوارهای تالار با نقاشی های دیواری غنی تزئین شده اند.شک و تردید در مورد زیگورات بودن یا نبودن اینجا وجود دارد،ممکن است چند طبقه بوده که در آن مراسم آئینی(احتمالا) برگزار می شده،یا ممکن است که ساختمان برج فقط یک معبد بوده باشد.

مسافرنامه

بخش سلطنتی در شمال واقع شده است ،بخش مرکزی شامل یک حیات ستوندار به ابعاد ۱۴×۱۷ متراست.ابعاد تالار قصر نیز ۱۷×۷.۵ متر می باشد. سقف سالن صاف بوده و یک پوشش چوبی داشته است،در حالیکه دیوارها با نقاشی های دیواری چندرنگ و فرش تزئین شده بود و ۵ اتاق متوالی نزدیک به سالن وجود داشت.

معبد سوسی که به خدای ایوارشا اختصاص داشت، در غرب ساختمان بود،بطور کلی معابد سوسی متعلق به خدای خدایان"خلدی" است و فقط در اربونی و چاوش تپه به خدای ایوارشا و ارموشینی اختصاص داده شده اند.

مسافرنامه

موزه اربونی

موزه اربونی درتاریخ ۲۴ می ۱۹۶۸ بنا شد وبا توجه به قطعنامه ۲۲۵ توسط دولت جمهوری ارمنستان ،یافته های کشف شده از ۳ سایت معروف آرین برد،کارمیربلور و شنگاویت واقع در مرزهای ایروان ،دلیل علمی برای پایه و اساس ایجاد موزه بود.

این موزه درهای خود را به روی مخاطبان در ۱۹اکتبر ۱۹۶۸ به افتخار ۲۷۵۰امین سالگرد شهر ایروان باز کرد و افتتاح شد. در ۷مارس ۲۰۰۳ بر اساس قطعنامه ۳۱۳ تصویب شده توسط دولت ارمنستان ، اربونی به یک بنای تاریخی و حفظ فرهنگ باستانی تبدیل شد. قلعه موزه اربونی مهم ترین مرکز اورارتو شناسی در منطقه است.

 

کلکسیون موزه تاريخي و حفاظت فرهنگ باستانی اربونی شامل ۱۱،۲۹۵ شی باستانی مرتبط با دورانهای پیش از اواراتو، اورارتو، هخامنشی، هلنیستیک و دوران آغازین ارمنی می باشد. اشیا در طول دوره های کاوش کشف شده و یا بصورت اتفاقی از محوطه های آرین برد، کارمیربلورو شنگاویت و همچنین سایت های مناطق مختلف ارمنستان به دست آمده اند.

اشیا در ۲۸ مجموعه طبقه بندی شده اند: ۶۴کلکسیون از آرین برد،۱۱ کلکسیون از کارمیربلور، ۱۸کلکسیون از شنگاویت، ۳۵ کلکسیون از ارمنستان و مناطق وایستجور، گگهارکونیک، تاووش، لوری، شیراک، کوتایک.

مسافرنامه

این موزه یک منبع مهم در درک ارتباط قوم اورارتو با تمدنهای آسیای صغیر، مدیترانه و آشورو بین النهرین در بیان برخی مسائل تاریخی به شمار می رود.

۶۴۹ شی از مجموعه وجود دارند که در یک نمایشگاه دائمی در موزه به نمایش درآمده اند.

قیمت بلیط موزه:

قیمت بلیط سایت (قلعه اربونی )و موزه و راهنما:

بزرگسالان: ۱۰۰۰ درام

دانش آموزان، دانشجویان و اعضا: ۳۰۰درام

راهنما(ارمنی): ۲۰۰۰درام

راهنما(زبان خارجی): ۲۵۰۰ درام

قیمت بلیط سایت(قلعه اربونی ) و راهنما:

بزرگسالان: ۵۰۰درام

دانش آموزان، دانشجویان و اعضا: ۲۰۰ درام

راهنما(ارمنی): ۱۰۰۰درام

راهنما(زبان خارجی): ۲۵۰۰درام

قیمت بلیط برای عکاسان و فیلم برداران آماتور نیز ۱۰۰۰درام می باشد.(بدون فلش)

ساعات کاری موزه:

هر روز از ۱۰:۳۰ تا ۱۶:۳۰.

تعطیلی موزه:

دوشنبه و تعطیلی های رسمی.

آدرس: ایروان ، خیابان اربونی ، شماره ۳۸

تلفن:۰۰۳۷۴۱۰۴۵۸۲۰۷

سایت:erebuni.am

کپی و نشر آثار نشریه گردشگری مسافرنامه با ذکر منبع بلامانع است.

   مسافرنامه

جدیدترین پست ها در این دسته بندی

0 کامنت

دیدگاه خود را برای ما ارسال کنید

free html hit counter