تور باکو

تور باکو

نشریه گردشگری

30 ژوئن 1398
20 2019
17 ﺷﻮال 1440

کلیسای سنت مارک ونیز | Saint Mark Basilica

کلیسای جامع سنت مارک ونیز

کلیسای سنت مارک از معروفترین کلیساهای ونیز و مثال بارزی از معماری بیزانس در جهان است. این کلیسای زیبا در کنار کانال گراند، مشرف به میدان سنت مارک و کلیسای دوک است.

 کلیسای سنت مارک، <a href=http://www.mosafernameh.com/DetailNews?sid=N_2431>ونیز</a> ،مسافرنامه

در مورد پیشینه این کلیسا میتوان گفت که در سال ۸۲۸، تجار ونیز ی، آثار به جا مانده از یهودا که از پیروان عیسی مسیح بود را از اسکندریه مصر به سرقت برده و در بشکه ای ریخته و در زیر بار وسایل خود پنهان کردند تا بتوانند از جلوی نگهبانان مسلمان رد شوند که داستان آن را میتوانید در بالای سر در ورودی کلیسا سنت مارک مشاهده نمایید.

 آثار دزدیده شده در ابتدا در کلیسای کوچکی در دوک نگهداری می شد که در سال های ۸۲۹ تا ۸۳۲ به کلیسای دیگری منتقل نمودند تا از این آثار ارزشمند نگهداری نمایند که این کلیسا نیز در شورشی که اتفاق افتاد سوزانده شد اما مجددا در سال ۱۰۷۰ مورد بازسازی قرار گرفت و کلیسای کنونی در حدود سال ۱۰۷۱ کامل شد.

کلیسای سنت مارک، <a href=http://www.mosafernameh.com/DetailNews?sid=N_2431>ونیز</a> ،مسافرنامه

 ساختار کلی این ساختمان از ابتدا تا کنون تغییرات اندکی داشته است اما تزئینات داخلی و خارجی این بنا در طول قرنها تغییرات زیادی را به خود دیده است. به خصوص در قرن چهاردهم تزئینات این کلیسا دستخوش تغییرات زیادی قرار گرفت بطوری که گفته میشود کشتی‌های ونیز ی ستون‌ها و گچ‌بری های پیش ساخته را از ساختمان های باستانی مشرق زمین برای تزئین کلیسا می آوردند.

نمای آجری این کلیسا با سنگ های مرمر و حکاکی شده پوشانده شد و بر روی گنبد قبلی، گنبد جدید چوبی گذاشته شد تا با معماری گوتیک قصر دوک که در کنار آن قرار داشت یکی باشد. این کلیسا سالها بعنوان کلیسای قصر دوک مورد استفاده قرار می‌گرفت اما در سال ۱۸۰۷ تبدیل به کلیسای جامع ونیز شد.

 کلیسای سنت مارک، <a href=http://www.mosafernameh.com/DetailNews?sid=N_2431>ونیز</a> ،مسافرنامه

 گفته میشود بیش از ۸ هزار متر مربع موزائیک در طول بیش از ۸ قرن در این کلیسا به کار رفته که رنگ طلایی بیشتر آن ها ظاهری خیره کننده و تماشایی به کلیسا داده است همچنین در کلیسا بیش از ۵۰۰ ستون و سرستون به کار رفته که بیشترشان بیزانس هستند و قدمتشان به قرون ۶ تا ۱۱ برمی گردد البته بعضی از سرستون های قرن سوم هم در میان سرستون های جدیدتر ترکیب شده اند.

محراب طلایی و بیزانسی این کلیسا پر از گوهرهای درخشان است که این جواهرات شامل ۱۳۰۰ مروازید، ۳۰۰ زمرد، ۳۰۰ یاقوت کبود، ۴۰۰ لعل، ۱۰۰ آماتیس، یاقوت است.

 

کپی و نشر آثار نشریه گردشگری مسافرنامه با ذکر منبع بلامانع است.

در ادامه مسافرنامه از شما می‌خواهد تا با ثبت تجربیات سفرتان به صورت    سفرنامه    و یا ثبت نظر در مورد مطالب٫دیگر گردشگران را یاری رسانید و در ایجاد فرهنگ اشتراک گذاری تجربیات سفر سهیم باشید

جدیدترین پست ها در این دسته بندی

0 کامنت

دیدگاه خود را برای ما ارسال کنید

free html hit counter