تور باکو

تور باکو

نشریه گردشگری

30 دی 1397
20 ژانویه 2019
14 ﺟﻤﺎدی اﻻول 1440
شما اینجا هستید : اخبار / بام تهران قله توچال

بام تهران قله توچال

قله توچال – بام تهران

بام تهران نامیست که اغلب مردم پایتخت نشین آن را کوه توچال می دانند. این کوه در شمال تهران و به ارتفاع معادل 3962 متر با این نام خوانده می شود. قله توچال از مهم ترین مسیر های کوهنوردی بسیاری از مردم عادی و کوهنوردان حرفه ای می باشد. قله توچال جزوی از استان تهران به شمار می رود و منشا آن رشته کوه های البرز می باشد. توچال به دریاچه ی آبگیر معروف است که پس از گذشت از دامنه ی کوه می توان چشمه های مختلف که از دل این کوه به بیرون جریان دارند، را مشاهده نمود.

مناظرچشم نوازی در راه رسیدن به قله ی توچال وجود دارد که هر کدام از این مسیر ها پذیرای کوهنوردان بوده و با پناهگاه هایی که در میانه ی راه آن وجود دارد که از ایشان استقبال می کنند. صعود با دوچرخه به قله ی توچال نیز امکان پذیر است و باشگاه دماوند یکی از گروه هایی است که با دوچرخه به این قله صعود کرده است. قله توچال قله توچال صعود به قله توچال در ماه های سرد سال به دلیل شرایط نامساعد اغلب می بایست با برنامه ریزی و چک کردن گزارشات آب و هواشناسی همراه باشد.

در اتفاعات بالاتر از دامنه ی این کوه همواره باد شدیدی در حال وزیدن است و تنها می بایست از مسیر های مشخص و معتبر راه صعود به قله توچال را یافت. اغلب پناهگاه هایی که در مسیر صعود به قله ی توچال وجود دارند مشرف به شهر تهران هستند. تفرجگاههای توچال مختلف هستند که مهمترین آن ها دربند، درکه، ولنجک و پارک جمشیدیه می باشند. در این مسیر ها پناهگاه هایی مختلفی وجود دارد که ظرفیت اسکان و استراحت کوهنوردان را فراهم می کند. یکی از ویژگی های مهم این پناهگاه ها آن است که در طول مسیر برای استراحت واقع شده اند و اغلب مردم در ابتدای مسیر برای تفریح در فصل های گرم سال و برای اسکی در زمستان از آن استقبال می کنند.

قله توچال

قله توچال از پناهگاه های معروفی که در مسیر این قله برای کوهنوردان در ارتفاع بالای 2000 متر احداث شده است پناهگاه شیر پلا می باشد. این پناهگاه مربوط به فدراسیون کوهنوردی و دارای تجهیزات مناسب برای استراحت می باشد. پناهگاه شیر پلا در کنار رودخانه پس قلعه ساخته شده است. در قله توچال نیز دو پناهگاه فاقد امکانات احداث شده که جان پناه سیاه سنگ و فلزی مدور نامیده می شوند. امکانات رفاهی در این دو پناهگاه وجود ندارد و تنها برای در امان ماندن از طوفان و در مواقع ضروری توسط کوهنوردان فاتح قله ی توچال استفاده می گردد.

پناهگاه های دیگری نیز در طول مسیر قله ی توچال قرار دارند که استفاده از هر کدام در طول مسیر امری اجتناب ناپذیر است. در سفر به این کوه برای فتح قله ی توچال همچنین می بایست نکات مختلف امنیتی رعایت شود. توصیه بر آن است که از راهنمای آشنا با این قله و کار بلد استفاده گردد و اغلب در گروه های مختلف حداقل سه نفره در این مسیر حرکت نمود. بسیاری از علاقه مندان به طبیعت می توانند برای تفریح در دامنه ی کوه توچال مستقر شوند و یا به این قله ی کم ارتفاع و پر طرفدار صعود کنند. وجود تله کابین نیز به افراد با توانایی کمتر کمک می کند تا از زیبایی های طبیعی این کوه جا نمانند.

 


جدیدترین پست ها در این دسته بندی

0 کامنت

دیدگاه خود را برای ما ارسال کنید

free html hit counter