تور باکو

تور باکو

نشریه گردشگری

01 خرداد 1398
22 مه 2019
18 رﻣﻀﺎن 1440

آنچه در مورد کرامپون باید بدانیم!

آنچه در مورد کرامپون باید بدانیم!

کرامپون

سال هاست که کوهنوردان تمایل زیادی به عبور از کوه های برفی، یخچال ها، میدان های برفی و دامنه های شیب دار صعودی پوشیده از یخ دارند. در صعود از یخ و برف تجهیزات مختلفی استفاده می شود که کوهنورد را در صعود یاری می دهد. یکی از مهم ترین لوازمی که برای یخ نوردی و صعود از کوه های برفی اهمیت دارد، داشتن کفش مناسب است. اما کفش های معمولی که برای کوهنوردی استفاده می شوند برای حرکت روی برف و یخ مناسب نبوده و احتمالا لیز خوردن کوهنوردان را افزایش می دهد. اسکار اکنشتین اولین قطعه 10 نقطه ای که به کفش متصل شده و خاصیت یخ شکنی دارد را در سال 1908 طراحی نمود. این محصول به طور چشمگیری حرکت روی یخ را تسریع می کرد. یخ شکن طراحی شده توسط این هنرمند با نام crampon به بازار عرضه شد. کرامپون یا یخ شکن به وسیله ی تسمه ها به زیر کفش متصل شده و دارای تیغه هایی نوک تیزی است که موجب می شود تا کوهنورد روی برف و یخ سر نخورد و به حالت یک چنگک پا های کوهنورد را روی سطح صیقلی یخ و برف ثابت و فیکس می کند.

کرامپون نیمه اتومات 10 شاخ کمپ CAMP

کرامپون نیمه اتومات 10 شاخ کمپ CAMP

انواع

امروزه کرامپون های زیادی به بازار عرضه که هر کدام به صورت ترکیبی از تسمه، تیغه های تیز و بخش عقبی تهیه شده اند. کرامپون ها را به چهار دسته پاشنه ای، بندی، نیمه اتوماتیک و اتوماتیک تقسیم بندی می کنند. بند های کرامپون به صورت همه کاره عمل کرده و با هر کفش سازگار و مناسب هستند. استفاده از کرامپون های بندی به دلیل این سازگاری برای کوهنوردی های معمولی و عبور از یخ های با شیب کم و ملایم مناسب است.

با سخت تر شدن موانع در کوهنوردی روی یخ و برف می بایست از کرامپونهای پیشرفته تر همچون کرامپون اتوماتیک و نیمه اتوماتیک استفاده نمود تا راه برای صعود کوهنورد هموار تر گردد. چنگک های قرار گرفته در قسمت جلویی و زیر crampon از جنس کروم و بسیار مقاوم هستند. تیغه های کرامپون های قدیمی تر، پس از چند بار استفاده، تیز بودن خود را از دست می دادند که بعد از آن کوهنورد مجبور بود آن را با سوهان تیز کند. انواع جدید تر کرامپون این ویژگی را نداشته و حتی در روی سطوح سختی همچون سنگ هرگز تغییر نخواهند کرد.

کرامپون

کاربرد کرامپون

کوهنوردانی که از یخ ها و کوه های برفی عمودی صعود می کنند، نیاز بیشتری به  یخ شکن دارند و باید قبل از سفر، خود را به آن مجهز کنند. در واقع یخ شکن جزو وسایل ضروری یک یخ نورد است تا بتواند به راحتی صعود داشته باشد. کرامپون های متحرک برای مسیر های با سختی کم مناسب هستند و به دلیل انعطاف پذیری خوب می توانند برای سطوح مختلف برف و یخ مورد استفاده قرار بگیرند. در انتخاب کرامپون می بایست ویژگی های مختلفی مد نظر قرار گیرد که مهمترین آن مسیر مشخص شده و موانع موجود در این مسیر برای کوهنوردان است.

صعود کوهنورد در مسیر های پر از یخ بدون یخ شکن غیر ممکن است و بهتر است با انتخاب صحیح آن، از بسیاری از مشکلات در طول مسیر جلوگیری نمود.

تحریریه مسافرنامه-کپی با ذکر منبع بلامانع


جدیدترین پست ها در این دسته بندی

0 کامنت

دیدگاه خود را برای ما ارسال کنید

free html hit counter