تور باکو

تور باکو

نشریه گردشگری

01 خرداد 1398
22 مه 2019
18 رﻣﻀﺎن 1440

رفتینگ تجربه هیجان در رودهای خروشان

رفتینگ تجربه هیجان در رودهای خروشان

همه چیز درباره ی رفتینگ Rafting !
رفتینگ Rafting یا همان قایقرانی در امواج و آب های خروشان یکی دیگر از زیر مجموعه های ورزش های آبی و قایقرانی است، که به جز جنبه ی ورزشی، جنبه های تفریحی بسیاری نیز دارد. نام دیگر رفتینگ را، قایقرانی روی آب های سفید نیز گذاشته اند. زیرا شدت امواج موجب تولید کف روی آب شده، که باعث سفید به نظر رسیدن سطح آب می شود. رفتینگ تجربه ای شیرین در میان امواج و طراوت آب هاست و بی شک هیجان ناشی از گذشتن از میان موج ها حس سرزندگی و نشاط را درونتان به وجد خواهد آورد. خصوصا وقتی امواج پر تلاطم آب را رو به رویتان میبینید و با هیجان در یک چشم بر هم زدن به دل آنها می روید. این در حالی است که سراپایتان درون امواج خیس شده و صدای خنده های ناشی از سرخوشی و لذت این تجربه در محیط پخش شده است.
به طور کلی رفتینگ به دو صورت انفرادی و جمعی انجام می شود. در هر دو حالت شما سوار قایق شده و مشغول پارو زدن می شوید، و در زمان های مشخصی نیز دست از پارو زدن می کشید و اجازه می دهید جریان آب و امواج شما را هدایت کند و پیش ببرد.
اگر به صورت جمعی رفتینگ را تجربه کنید حتما دو اصطلاح زیر را خواهید شنید:
All Forward
All Back
وقتی لیدر یا رهبر رفتینگ به شما می گوید All Forward ، یعنی همه ی سرنشینان قایق می بایست در آن لحظه، بطور هماهنگ باهم رو به جلو پارو بزنند.
و وقتی لیدر از عبارت All Back استفاده کرد، بدین معناست که همه ی سرنشینان با هم به سمت عقب پارو بزنند.
لیدر رفتینگ با تعیین جهت پارو زدن سرنشینان، به قرار گرفتن قایق و هدایتش در مسیر درست کمک می کند.
بهترین فصول برای رفتینگ بهار و تابستان است، زیرا لذت تجربه اش در هوای آفتابی و گرم این فصول چندین برابر خواهد بود.
و حتما در این فصول شاهد پیشنهاد تور های مسافرتی یک روزه یا دو روزه برای رفتن به رفتینگ، و همچنین شاهد پاسخ مثبت و استقبال فراوان از جانب علاقه مندان به این تور ها نیز خواهید بود.
رفتینگ
تجهیزات لازم برای رفتینگ
رفتینگ نیز مانند هر ورزش دیگری از تجهیزات و لوازم خاص و مورد نیاز خودش برخوردار است. با توجه به اینکه رفتینگ به دو صورت انفرادی و دسته جمعی انجام می گیرد، تجهیزات لازم برای این دو نوع کمی متقاوت از هم خواهد بود.
تجهیزات رفتینگ جمعی شامل: قایق مناسب برای رفتینگ، لباس مناسب قایق رانی، کلاه ایمنی، جلیقه ی نجات، کیسه ضد آب، طناب نجات، جعبه کمک های اولیه، تلمبه جهت یاد کردن دوباره ی قایق در صورت نیاز، چادر و تدارکات مخصوص آشپزخانه، پاروی اضافه، چادر های ضد آب برای اقامت مسافران، چادر های توالت، سایه بان و مواد غذایی، می شود.
و تجهیزات رفتینگ به صورت انفرادی شامل: لباس مناسب و ترجیحا ضد آب، پارو، جلیقه نجات، کلاه ایمنی، بادگیر، کیسه ضد آب، و اگر قصد بیش از یک روز ماندن را دارید کیسه ی مخصوص خواب نیز همراه داشته باشید.
رفتینگ
بستر های مناسب رفتینگ در ایران
در اینجا به معرفی چند نمونه از رودخانه هایی که برای رفتینگ مناسب هستند می پردازیم:
رودخانه سفید رود استان گیلان
رودخانه کرج استان تهران
رودخانه ارمند، رودخانه بختیاری و رودخانه خرسان در استان چهار محال بختیاری
رودخانه سزار و رودخانه کشکان در استان لرستان
رودخانه زاینده رود در استان اصفهان
رودخانه زهره در استان فارس
رودخانه زاب در استان آذربایجان غربی


تحریریه مسافرنامه-کپی با ذکر منبع بلامانع





جدیدترین پست ها در این دسته بندی

0 کامنت

دیدگاه خود را برای ما ارسال کنید

free html hit counter