تور باکو

تور باکو

نشریه گردشگری

30 ژوئن 1398
20 2019
17 ﺷﻮال 1440
شما اینجا هستید : اخبار / دریاچه باداب سورت

دریاچه باداب سورت

  • درباره دریاچه شگفت انگیز باداب سورت

به جرات می توان گفت که دریاچه باداب سورت یکی از شگفتی های خارق العاده ی طبیعت و یکی از بی نظیر ترین دریاچه های دنیاست. نمونه ی دریاچه باداب سورت را در هیچ کجای دیگری در ایران نخواهید یافت و جالب است بدانید نمونه ی چنین دریاچه ای در دنیا شاید فقط دو مورد یافت شود.

ساختار پلکانی دریاچه باداب سورت و آبی که سرچشمه اس در دل کوه قرار دارد، و بر روی مسیر پلکانی جاری شده و رنگ هایی که بازتاب حوضچه های آب اینمسیر پلکانی ست، همه و همه شما را مجذوب خواهد کرد.

گفتنی ست که دریاچه باداب سورت در سال 1387 ثبت آثار طبیعی ملی ایران شد.

  • موقعیت جغرافیایی دریاچه باداب سورت

دریاچه باداب سورت در جنوب شهرستان ساری و در استان مازندران قرار گرفته است. در بخش چهار دانگه ی شهرستان ساری، و در دهستان پشت کوه و در دلروستای سورت واقع شده است.

ارتفاع چشمه های باداب سورت از سطح دریا به چیزی در حدود 1841 متر می رسد.

مساحت دریاچه باداب سورت را در حدود 3 هکتار تخمین زده اند، که از هر جهت به یکی از شگفتی های طبیعت ختم می شود.

دریاچه باداب سورت از شمال به تپه ها و ارتفاعات مملو از جنگل هایی که با درختان برگ سوزنی پوشیده شده اند می رسد، از سمت جنوب به دره های سبز، از سمت شرق در جوار ارتفاعاتی که دارای گیاهان بوته ای ست و از سمت غرب نیز، به روستای اروست ختم می شود.

  • آنچه در دریاچه باداب سورت خواهید دید

وقتی به روستای سورت رسیدید و به سمت دریاچه باداب سورت راهی شدید از دور با دیدن شکوه و منظره ی خارق العاده ای که این دریاچه ی پلکانی برایتان ایجاد می کند یقینا حیرت زده خواهید شد و همانجا در دلتان خواهید گفت چه خوب که اینجا را دیده اید.

منظره ی باداب سورت ترکیب دلچسب و زیبایی از طبیعت کوهستان، ابرهایی که تا زیر پای تان قرار دارند و دریاچه و آبشاری پلکانی ست که آب از کوه به سمت سطوح نا منظم و طبقاتی پای کوه جاری می شود. و نمی توانید تصور کنید قدم زدن بر روی این صخره ی پله ای که در هر گام تان آب چشمه پای تان را نوازش خواهد کرد، تا چه اندازه رویایی و لذت بخش می باشد. آب های دریاچه ی باداب سورت به تنهایی نیمی از این واقعیت که این دریاچه یکی از شگفتی های طبیعت ایران است را برایتان بازگو خواهند کرد. آب هایی که با رنگ های اخرایی، سبز، سرخ و گاهی حتی سیاه شما را مات و مبهوت وا خواهند داشت. حالا تصور کنید وقتی در این دریاچه قدم میزنید زیر پایتان سنگ هایی با رنگ هایی خاص خواهید دید که در زیر آب و با تابش نور خورشید و بازتابش زیبایی محیط و لذت تان را چندین برابر خواهند کرد.

جالب است بدانید که دریاچه باداب سورت دارای دو چشمه می باشد که آب های شان از نظر رنگ و حتی مزه با هم دارای تفاوت می باشند. این امر یکی از عوامل بسیار نادری ست که به آسانی در هرکجای دنیا شاهد آن نخواهید بود. اما این نیز یکی از شگفتی های دیگر باداب سورت می باشد که آب آن در برخی نقاط شور و در برخی نقاط شیرین است.

  • وجه تسمیه دریاچه باداب سورت

شاید برایتان جالب باشد بدانید که نام این دریاچه ی جادویی از کجا آمده است. باداب سورت در لغت به معنای شدت آب های گازدار می باشد. در واقع این واژه ی سورت است که به معنای شدت اثر می باشد. البته گفتنی ست که در زبان محلی به دریاچه باداب سورت “اروست وائو” یا “اروست بادو” نیز می گویند.

تحریریه  مسافرنامه-کپی با ذکر منبع بلامانع


جدیدترین پست ها در این دسته بندی

0 کامنت

دیدگاه خود را برای ما ارسال کنید

free html hit counter