تور باکو

تور باکو

نشریه گردشگری

05 فروردین 1398
25 مارس 2019
19 رﺟﺐ 1440

موسیقی ارمنستان | Armenia Music

موسیقی ارمنستان | Armenia Music

mosafernameh

 گفتگوی اختصاصی مسافرنامه با آقای امیر قاسمی کارشناس موسیقی                                                                                                   

• لطفا بصورت کلی درمورد تاریخچه موسیقی ارمنستان توضیح دهید.

اگر بخواهیم نگاهی به تاریخچه موسیقی ارمنستان داشته باشیم از پیش از میلاد مسیح موسیقی خاصی را داشتند وهمچنین روی سنگ نگاره هایی که از دوران باستان بر جای مانده، نقوش رقص و آواز که با آئین های خاص همراه بوده به تصویر کشیده شده است.

در اطراف دریاچه سوان نیز شاخ گوزنی به دست آمده که حالت شیپور داشته و از آن بعنوان شیپور استفاده می کرده اند.

پس از آن سازهایی شبیه "سنج" در سده ۷ پیش از میلاد استفاده می شد که از کارمیربلور یافت شده و مربوط به دوران پادشاهی اورارتوها بوده است و حالت موسیقی پرستشی و دنیوی داشته که راویان، نقالان وگویندگان آنها این ساز را به حالت پرستشی اجرا می کرده اند.

پس از انقراض پادشاهی اورارتوها در سده های ۳ و ۴ پیش از میلاد که همزمان با دوران پادشاهی هخامنشیان در ایران بوده و ما شاهد نزدیکی فرهنگی بین قوم ایرانی و ارمنی هستیم، موسیقی ارمنی توام با تغییرات زیادی بوده است و بالتبع بخاطر این نزدیکی فرهنگی جشن ها و آئین ها نیز بسیار نزدیک بوده واز موسیقی خاص در این آیین ها استفاده می شده است.

این یک نگاه کلی به تاریخچه موسیقی ارمنستان بود و پرداختن به جزئیات مانند انواع اجراها، سبک ها و... بسیار مفصل و از حوصله این بحث خارج است.

مسافرنامه

• لطفا کمی درمورد سبک های کنونی موسیقی ارمنستان نیز توضیح دهید.

درسده ۵ میلادی الفبای مخصوص ارمنی شکل گرفته که همراه با آن آوازخوانی نیزبسیار قوی اجرا می شد و این آوازها در کتاب مقدس ارمنی نیز ترجمه شده است و این نوع اجراها بسیارمورد استقبال واقع می شده و بعدها با تغییرات ملودی که با تحولات جدی که برای ارمنستان و ارمنیان بوجود آمد، باعث شد که یک موسیقی بسیار خاص مجددا شکل بگیرد و باز در سده های ۱۷ و۱۸ میلادی که اوضاع اقتصادی ارمنستان دچار وخامت سنگینی شده بود رشته های مختلف فرهنگ از جمله موسیقی ارمنی بین مهاجرنشینان ارمنی که در محله های جلفای اصفهان، استانبول و تفلیس به حیات و ترقی خود فکر می کردند، سبکشان را در آن شهرها ادامه دادند.

سازهایی که معمولا در ارمنستان آن روزگار بسیار به کار میرفت و بسیاری امروزه نیز بکار میروند (به غیر از موسیقی هایی که حالت مدرن دارند و پیش تر به آن خواهیم پرداخت)، سازهایی مانند کمان، کمانچه، سنتور، قانون، تنبور، تار، بلور، شوی، دودوک، زورنا و ... می باشند. نمی توان گفت که این سازها متعلق به ارمنستان بوده اما استفاده زیادی داشته است.

اگر بخواهیم سازهایی که واقعا ریشه ارمنی دارند و متعلق به ارامنه هستند را نام ببریم سازهایی مثل شوی و دودوک را میتوانیم برشمریم که امروزه نیز در بازارهای سنتی ارمنستان در ایروان ودیگر شهرها افراد زیادی را میتواندی ببینید که دودوک های مختلف با قیمتهای متفاوت را برای فروش گذاشته اند.( از ۲۰۰۰درام که به پول ایران در حال حاضر میشود ۱۶هزار تومان الی بالای یک میلیون تومان به پول ایران)

۲نوع دودوک داریم، یکی مدل تنور و دیگری مدل بیس که کاملا باریتو هستند و با کوتاه بلندی نشان داده می شوند و برای آهنگهای مختلف استفاده می شوند.

مسافرنامه

موسیقی ارمنستان بطورکلی به دو بخش موسیقی روستایی و موسیقی شهری تقسیم می شود:

موسیقی روستایی درمورد عشق، عشق به طبیعت، حسرت، اعتراض، آواز و رقص و... است که آواز خوانده می شود و همراه با آن نواخته هم می شود.

عمده ترین آلت موسیقی مورد استفاده در موسیقی شهری که بیشتر در زمینه عشق می باشد، دودوک، شوی، زورنا، دهل، نقاره، دف، گیتار، جاز و ارگ است و هم چنین سازهایی که در موسیقی شهری همه کشورها استفاده می شوند.

موسیقی مدرن ارمنستان رنگ و بوی خاصی گرفته و جهانی شده است.

در موسیقی شان از ریتم ها و آهنگ های تازه ای که در دنیا ساخته می شود استفاده می کنند، از ترکیه گرفته تا یونان، آذربایجان، گرجستان و حتی ایران.

ریتم های سبکهای آذربایجان و ارمنستان بسیار به هم شبیه هستند چون بهرحال این دو قوم در طول تاریخ همزیستی و قرابت فرهنگی بسیاری باهم داشته اند و این سبب شده که امروزه بسیاری از ریتم های باکو یی را نیز در موسیقی ارمنستان مشاهده کنیم.

هنرمندان موسیقی مدرن ارمنستان درحال حاضردقیقا مانند هنرمندان جهانی این عرصه فعالیت می کنند والبته با زبان ارمنی خودشان میخوانند.

از موسیقی روسی نیز بسیار برای سبک های مدرن خود بهره میگیرند.

در سبک موسیقی سنتی از دستگاه قره باغ شکسته و سازهایی مثل دودوک بیشترین استفاده را دارند و برای موسیقی های شاد یا غمگین از همین دستگاه قره باغ شکسته استفاده می کنند. به دلیل مشکلاتی که در طول تاریخ برای ارمنستان و ارمنیان ایجاد شد، معمولا موسیقی غمگین ارمنستان بسیار قوی تر و احساسی تر است، موسیقی شادشان هم از ریتم های به روز اروپایی و جهانی الهام می گیرد.

مسافرنامه

• به نظر شما آیا موسیقی ارمنستان از لحاظ گردشگری جزو جاذبه های گردشگری این کشور محسوب می شود و توانسته در این زمینه موفق باشد؟

از لحاظ گردشگری بله. موسیقی خاص و غنی ای دارند و فردی که به دنبال موسیقی باشد میتواند نظرش را جلب کند و برایش جذاب باشد چه در ارمنستان و چه در دیگر کشورها. بخصوص در ایران که به سبب نزدیکی جغرافیایی، موسیقی ارمنستان حال و هوای موسیقی ایرانی را نیز دارد و توانسته سلیقه ایرانیان بسیاری را با خود همراه کند.

مسافرنامه

• نظر شما درمورد مسافرنامه چیست؟

سایت بسیار خوبی است، بسیار خوب و مفید است.

کپی و نشر آثار نشریه گردشگری مسافرنامه با ذکر منبع بلامانع است.

   مسافرنامه


جدیدترین پست ها در این دسته بندی

0 کامنت

دیدگاه خود را برای ما ارسال کنید

free html hit counter