تور باکو

تور باکو

نشریه گردشگری

06 اردیبهشت 1397
26 آوریل 2018
11 ﺷﻌﺒﺎن 1439

ربات حمل وسایل گیتا | Gita

ربات حمل وسایل گیتا | Gita

ربات گیتا (Gita) نوعی چمدان مدرن برای آسان شدن حمل وسایل در سفر و ... به حساب می اید که محصول جدید شرکت ایتالیایی پیاجیو (piaggio Group) است.

شرکت ایتالیایی پیاجیو در زمینه تولید محصولات تکنولوژیکی و پیشرفته شهرت زیادی ندارد و بسیاری از افراد آن را با برند وسپا (Vespa) و موتورهای خاطره‌انگیزی که تولید می‌کرد، می‌‌شناسند.

اما حالا این کمپانی بعد از معرفی نسخه الکترونیکی موتور نوستالژیک خود، بخشی مخصوص برای محصولات رباتیک با نام پیاجیو فست فوروارد را راه‌اندازی و از اولین ساخته خود یعنی ربات شخصی گیتا رونمایی کرده است.

مسافرنامه

ربات شخصی گیتا که برای حمل و نقل وسایل ساخته شده، توانایی حمل 40 پوند (18 کیلوگرم) از وسایل را دارد. همچنین در صورت وجود نقشه، این ربات به صورت خودکار به مقصد مورد نظر رفته و یا پشت سر شما به حرکت در می‌آید. از طرفی ربات شخصی گیتا با حداکثر سرعت 35 کیلومتر بر ساعت (22 مایل بر ساعت) می‌تواند پا به پای شما و حتی همراه با دوچرخه‌تان حرکت کند.

شعاع چرخش تقریبا صفر در این ربات باعث خواهد شد تا هنگام عبور از خیابان، حرکت در پیاده‌رو و مسیرهای گردشی، مشکلی در دنبال کردنتان وجود نداشته باشد.

کاربران می توانند درب ربات را باز کرده و همانند چمدان وسایلشان را در آن بچینند و به حال خود رها کنند تا هرجا که می روند گیتا به دنبال آن ها بیاید. گیتا می تواند ۱۸ کیلو بار را در خود جای دهد بدون این که هیچ مشکلی برایش رخ دهد. این ربات شبیه به یک توپ پیشرفته است و قدش حدودا ۲۶ اینچ ( ۶۶ سانتی متر ) می باشد. گیتا نیروی حرکتی اش را از برق دریافت می نماید و کاربر قبل از استفاده از آن باید از شارژ بودنش مطمئن گردد. با هر بار شارژ این ربات می توانید ۸ ساعت از آن استفاده کنید.

مسافرنامه

ویژگی های ربات شخصی گیتا

1- سرعت مناسب

به محض حرکت کاملا مطمئن باشید که گیتا پشت شماست. او می تواند با سرعت ۲۲ مایل در ساعت ( ۳۵/۴ کیلومتر در ساعت ) حرکت کند پس امکان ندارد با سرعت کمش پیاده روی شما را مختل کند. جالب تر این که حتی اگر با دوچرخه هم حرکت کنید گیتا پا به پای شما خواهد آمد.

۲- تعیین موقعیت

قابلیت جالب دیگر گیتا این است که اگر زمانی نخواهید خود به همراه چمدانتان پیاده روی کنید، این ربات شخصی هوشمند می تواند لوکیشن مقصد را از شما دریافت کند و به صورت اتوماتیک به سوی مقصد برود و شما بدون این که نگران گم شدن چمدان باشید موقعیت آن را از طریق جی پی اس کنترل نمایید.

۳- عدم برخورد با اشیا

گیتا ظاهری شبیه به یک گوی یا استوانه دارد، از چرخ های پیشرفته ای برخوردار است و می تواند به موقع ترمز کند و موانع را تشخیص دهد. دور تا دور این گوی پیشرفته، لاستیک هایی شبیه به لاستیک های چرخ ویلچر وجود دارد که دارای سنسور های دقیقی هستند. او همچنین قادر است با استفاده از این چرخ ها، تعادلش را به خوبی حفظ کند زیرا در آن از سیستمی شبیه به سیستم دینامیک خودروهای بدون سرنشین استفاده شده است.

مسافرنامه

۴- یافتن صاحب

از ویژگی های جالب دیگر این ربات شخصی اتصال به سیستم وای فای است. صاحب ربات، کمربندی را به خود می بندد و چمدان می تواند از این طریق صاحب خود را تشخیص داده و او را دنبال نماید. همچنین صاحب چمدان هم می تواند از طریق دوربین و مانیتور کوچکی که روی کمربند نصب شده همیشه از مکان دقیق ربات گیتا مطلع باشد، این طوری دیگر لازم نیست نگران گم شدن ربات عزیزتان باشید.

۵- تعیین فاصله

نگران نباشید که در حین حرکت گیتا با شما برخورد کند، او این قابلیت را دارد که فاصله ی مورد نظرتان را برای او مشخص کنید و او تا انتهای مسیر همان فاصله را با شما رعایت خواهد کرد و به هیچ عنوان با شما برخورد نمی کند.

۶- جنس بدنه فوق العاده

یکی از مشکلاتی که در این ایده مطرح شد، آسیب دیدن چمدان در راه بود. امکان دارد ربات مجبور به راه رفتن در آب، لجن زار و اماکن آلوده و خطرناک شود. در این صورت صاحبان وسایل قطعا نگران محموله ی خود خواهند بود، به همین منظور برای گیتا بدنه ای بسیار مستحکم از جنس کربن ساخته اند که حتی در زمان بروز مشکل احتمالی آسیبی به وسیله وارد نشود.

مسافرنامه

۷- شعاع حساب شده

از نکات سوال برانگیز دیگر درباره ی ربات شخصی گیتا این است که در هنگام عبور از خیابان ها مشکلی برایش پیش می آید یا خیر و این که سازندگان برای رفع این مشکل چه کرده اند؟

تکنولوژی به کار رفته در ساخت این ربات، آن را به یک وسیله ی کاملا هوشمند تبدیل کرده است؛ تا جایی که امکان ندارد در عبور از خیابان ها گمراه شود، صاحبش را گم کند یا نتواند از موانع خیابان عبور کند، پس هیچ مشکلی در عبور کردن گیتا از خیابان هم وجود ندارد.

ایده هایی دیگر برای گیتا

محققان تصمیم دارند از ایده ی وجود وسیله ای شبیه به گیتا در لوازم دیگری نیز استفاده کنند. برای مثال گفته شده که می توان از سیستم هوشمند موجود در گیتا در کالسکه ی کودکان استفاده شود، به این صورت که مادر همیشه و همه جا بتواند محل دقیق نوزادش را در اختیار داشته باشد و دیگر لازم نباشد که او را با صرف انرژی مکانیکی خود در خیابان به این سو و آن سو ببرد.

ایده ی دیگر استفاده از چنین تکنولوژی در هنگام زایمان های خیابانی می باشد. بعضی مواقع که مادران مجبور به به دنیا آوردن نوزادشان در اماکن عمومی می شوند، می تواند وجود چنین وسیله ای بسیار مفید باشد، برای مثال مادر وسایلی که برای زایمانش ضروری است را در چمدان قرار می دهد و آن را طوری برنامه ریزی می کند که همیشه به دنبالش بیاید و یا در مواقع اضطراری سریع به سوی او بیاید.

از کاربردهای مفید دیگر این وسیله می توان به استفاده از آن برای دوچرخه سواری کودکان اشاره کرد.

سازندگان در فکر ساخت دوچرخه هایی هستند که از سیستم گیتا استفاده کند و کودکان بتوانند به راحتی تعادل خود را روی دوچرخه حفظ کنند و دیگر خطر سقوط آن ها را تهدید نکند.

همچنین گفته می شود که از رباتی شبیه به گیتا می توان در بیمارستان و فروشگاه های شلوغ هم استفاده کرد تا سریع و با دقت وسایل به صاحبانشان برسد. جالب است بدانید که قبل تر از ربات هایی شبیه به گیتا برای حمل غذا و در هواپیماهای شخصی آمریکایی استفاده می شد اما ساخت چمدانی هوشمند برای محافظت از وسایل و آرامش کاربر، فکری کاملا جدید است.

مسافرنامه

مزایای استفاده از ربات شخصی گیتا

مسافرنامه به برخی از مهم ترین مزیت های استفاده از ربات هوشمند گیتا اشاره می کند:

– دیگر لازم نیست بخاطر حمل وسایلتان در مسیری کوتاه تاکسی بگیرید.

– در هنگام اسکیت سواری و دوچرخه سواری دیگر مشکل حمل بارهای سنگینتان را ندارید.

– در تمام طول سفر می توانید از محل دقیق چمدانتان مطلع باشید.

– برای مادران می تواند بسیار مفید باشد و دیگر لازم نیست لوازم کودک را به همراه خود فرزندشان به این طرف و ان طرف حمل کنند.

– این چمدان هوشمند هیچ گاه در ترافیک نمی ماند و در مواقع ضروری کمک بسیار خوبی برای صاحبش می باشد.

– اگر یکی از وسایلتان را در خانه جا بگذارید گیتا می تواند آن را به سرعت به دست شما برساند.

– از مهم ترین مزایای گیتا حفظ امنیت وسایل است زیرا هیچ کسی جز صاحب آن نمی تواند دربش را باز کند و در مسافرت ها و بخصوص در فرودگاه ها هیچ گاه گم نمی شود و حتی در حین پرواز می توانید از موقعیت وسایلتان مطلع باشید

 

 

کپی و نشر آثار نشریه گردشگری مسافرنامه با ذکر منبع بلامانع است.

   مسافرنامه


جدیدترین پست ها در این دسته بندی

0 کامنت

دیدگاه خود را برای ما ارسال کنید

free html hit counter