تور باکو

تور باکو

نشریه گردشگری

30 ژوئن 1397
20 2018
7 ﺷﻮال 1439

رونمایی از نخستین تاکسی های خودران در سنگاپور

رونمایی از نخستین تاکسی های خودران در سنگاپور

شرکت nu Tonomy از تاکسی خودران خود در سنگاپور رونمایی می کند.

این تاکسی ها با استفاده از نقشه های آنلاین و همینطور هوش مصنوعی می توانند نقش یک اتومبیل خودکار و یک راننده را بطور کامل ایفا کنند تا جایی که همانند یک انسان می توانند در سطح شهر حرکت کنند.

کسانی که قصد استفاده از این تاکسی ها را دارند می توانند بوسیله ی تلفن همراه هوشمند خود ثبت نام کرده و سوار آن ها شوند.

در این مطلب مسافرنامه نگاهی خواهد داشت به سنگاپور؛ مکانی که قرار است برای اولین بار از تاکسی های خودران بطور رسمی استفاده شود.

مسافرنامه

به تازگی شرکتی تازه تاسیس و استارتاپی به نام nuTonomy قصد دارد تا بصورت رسمی از تاکسی های خودران بدون راننده در سطح شهرهای سنگاپور استفاده کند. در همین حین در نقاط دیگر جهان گوگل و ولوو نیز در حال انجام آزمایشات گوناگون بر روی تاکسی هایی این چنینی هستند ولی هنوز بصورت رسمی شروع به ارائه ی خدمات برای عموم مردم نکرده اند.

در حال حاضر قرار است تا این پروژه تنها با استفاده از ۵ تا ۶ خودرو آغاز شود ولی انتظار می رود تا در پایان سال تعداد آن ها به هزاران عدد افزایش پیدا کند.

به گفته ی مدیران ارشد شرکت nuTonomy هدف این است که تا پایان سال ۲۰۱۸ شاهد حضور ناوگانی کامل و با کیفیت از این تاکسی ها در سنگاپور باشیم و بعدها در دیگر کشورها نیز شعبه های خود را افتتاح کنند.

در حال حاضر این تاکسی ها در قسمت هایی از یک منطقه ی مسکونی به نام منطقه ی شمالی به وسعت ۲٫۵ مایل کیلومتر در سنگاپور در حال فعالیت هستند و مسافران را به مقصد می رسانند.

این مسافران باید دارای برگه های مجوز ( دعوتنامه ) برای استفاده از این تاکسی ها باشند. این شرکت می گوید تا کنون هزاران نفر برای استفاده از سرویس های ما نام نویسی کرده اند.

سیستم های کنترل هوشمند متعلق به خود همین استارتاپ می باشد که بیشتر به شکل یک نرم افزار و هوش مصنوعی عمل می کند.

مسافرنامه

در طول حرکت به سمت مقصد شخصی در صندلی جلو می نشیند و آماده است تا اگر اتفاقی افتاد کنترل فرمان را بدست بگیرد و محققین هم در پشت در حال آنالیز کردن هستند. یک رادار لیرزی نیز برای جهت یابی و تشخیص در بالای سقف خودرو قرار گرفته است. همچنین دو دوربین برای تشخیص علائم راهنمایی و رانندگی و همینطور چراغ ها بر روی داشبورد قرار گرفته است.

باید به این نکته اشاره کرد که دو کمپانی خودروسازی رنو و میتسوبیشی اتومبیل های خود را در اختیار این شرکت تازه تاسیس قرار داده اند تا بسترهای نرم افزاری را برای پیاده سازی این پروژه فراهم کند.

دلیل انتخاب سنگاپور برای اجرایی کردن این پروژه به خاطر آب و هوای مناسب سنگاپور است که از لحاظ محیطی می تواند مکان خوبی برای آغاز این پروژه باشد.

طبق آخرین تحقیقات، فرهنگ رانندگی مناسبی را می توان در سطح خیابان های این کشور دید. هینطور از نظر اقتصادی و صنعتی، سنگاپور روز به روز در حال پیشرفت می باشد. از نگاهی دیگر سنگاپور کشوری ثروتمند با رشد جمعیتی مناسبی می باشد در نتیجه می توان گفت که انتخاب خوبی به حساب می آید. محیطی که قرار است این تاکسی ها در آن جا تردد کنند زیاد گسترده نیست و همچنین نسبت به دیگر قسمت های شهر کم جمعیت تر بوده و تردد کامیون در آن جا ممنوع می باشد.

تمام این ها دلایلی هستند که سنگاپور به عنوان محل پیاده سازی پروژه ی اتومبیل های خودران انتخاب شود.

مسافرنامه

زمان آزمایش بر روی این تاکسی ها تقریبا به پایان رسیده و تحقیقات نهایی در حال انجام می باشند. در همین راستا مدیر عامل این شرکت، کارل ایاگنما ( Karl Iagnemma ) گفته که در آینده ای نه چندان دور ایستگاه های بیشتری برای این تاکسی ها در سطح شهر ساخته خواهد شد.

این مدیر عامل بلند پرواز می گوید که قصد دارد سرویس خود را در دیگر شهرهای آسیا، اروپا و حتی ایالات متحده ی آمریکا راه اندازی کند و گسترش دهد.

این پروژه در اقصی نقاط جهان توسط کمپانی های مختلفی در حال پیاده سازی می باشد، به همین دلیل مخالفان و موافقان زیادی دارد. بسیاری از افراد می گویند نمی توان تنها به هوش مصنوعی این اتومبیل ها اکتفا کرد زیرا ممکن است دچار اختلال شده و جان مسافر به خطر بیفتد و یا اگر اتومبیل دیگری به سمت آن بیاید آیا می تواند از بروز خطر جلوگیری کند؟

موافقان ولی نظر کاملا متفاوتی دارند. این دسته از افراد می گویند وجود این اتومبیل ها در خیابان ها اشتباهات انسانی در رانندگی را به صفر می رسانند و از بروز ترافیک، تصادفات و … جلوگیری می کنند.

مسافرنامه

حقیقت امر فعلا چیزی کاملا متفاوتی را بیان می کند. در حال حاضر گوگل، ولوو، اوبر و چند کمپانی دیگر در این زمینه با یکدیگر رقابت می کنند و تا به حال نیز اتفاقات زیادی رخ داده مانند تصادف هایی که گاهی اتومبیل های خودران مقصر بوده اند و گاهی نیز دیگر اتومبیل های معمولی.

کپی و نشر آثار نشریه گردشگری مسافرنامه با ذکر منبع بلامانع است.

   مسافرنامه


جدیدترین پست ها در این دسته بندی

0 کامنت

دیدگاه خود را برای ما ارسال کنید

free html hit counter